V Davosu v pondělí začalo 54. zasedání Světového ekonomického fóra, týdenního setkání zástupců vlád a prezidentů více než stovky zemí, zástupců mezinárodních organizací a přes tisíc představitelů soukromého sektoru i akademické sféry. Hlavním motem má být „obnovení důvěry“, což je reakce na složitou geopolitickou situaci ve světě, kterým zmítají konflikty na Ukrajině, v Palestině a další.
Na Světovém ekonomickém fóru by letos oproti jiným rokům měli vystoupit státníci z nejmocnějších zemí světa, příkladem americký ministr zahraničí Antony Blinken, čínský premiér Li Čchiang nebo francouzský prezident Emmanuel Macron a právě šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Za Českou republiku do Davosu míří ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Jedna z nejmocnějších žen světa, jak byla Von der Leyenová za potlesku v sále nazvána, vyzvala na úvod svého projevu k boji proti šíření dezinformací. „Největší obavy bychom v příštích letech neměli mít z konfliktů nebo změn klimatu, ale z dezinformací a misinformací, kdy jsou očividně nepravdivé informace šířeny záměrně. Šíření dezinformací úzce souvisí se stále rostoucí polarizací našich společností. Jsou to závažná rizika, která omezují naši schopnost zvládat ty velké globální výzvy, kterým čelíme, jako jsou právě změny klimatu, změny v geopolitickém klimatu, populační křivky nebo překotné technologické změny spojené s umělou inteligencí,“ uvedla von der Leyenová, že po zvládnutí boje s dezinformacemi se bude lépe bojovat s dalšími velkými výzvami dneška.
„Aktuálně je bohužel na světě mnohem více konfliktů, než tomu bylo v posledních desetiletích. A toto všechno ještě více zvýrazňuje potřebu obnovit vzájemnou důvěru, což je motem letošního Davosu. Není čas na další konflikty a polarizaci, nyní je čas budovat důvěru a zvýšit globální spolupráci více než kdy předtím. Vyžaduje to okamžité řešení. Já věřím, že se to může povést a že Evropa půjde příkladem a bude ve vedoucí pozici pozitivních globálních změn,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise.
Klíčová bude podle ní nejen politická spolupráce zemí světa, ale také spolupráce podnikatelské a obchodní sféry. „Nikdy nebylo více důležité pro veřejný a soukromý sektor vytvořit nová pojítka, protože žádné z globálních výzev nerespektují hranice. Všechny vyžadují spolupráci ke zvládnutí všech rizik a vytyčení cesty kupředu. Zatímco vlády mohou ovlivňovat důležitá rozhodnutí k řešení těchto výzev, byznys sféra musí přinést inovace, technologii, talent a pomoci nám bojovat s problémy jako změny klimatu nebo masové šíření dezinformací,“ pokračovala von der Leyenová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.