Neznalost zákona neomlouvá. Latinsky Ignorantia iuris non excusat – pro ty, kteří by snad zmíněnou zásadu měli za momentální nepovinný výmysl. Důležité je si to připomínat především tehdy, když se uzákoňuje něco nesmyslné, co nám rozum nebere.
Čerstvě schválený kompromis, dle kterého se po roce 2035 zakážou i nezakážou automobilům spalovací motory, spočívá v tom, že místo na normální palivo poběží motor na e-palivo. Ze zemí EU hlasovalo proti tomuto nerozumu pouze Polsko, a poloviční rozum použily zdržením se hlasování Rumunsko, Bulharsko a Itálie.
Zákon mohli politici přijmout pouze při neznalosti problematiky související s e-palivem – a namístě je otázka, zda je tato neznalost politicky omlouvá.
E-palivo je dnes šestkrát dražší než předražený benzín či nafta, a dražší vždy bude. Aby člověk napodobil přírodu a místo z ropy vytvořil palivo z CO2 polapeného ze vzduchu a z vodíku získaného z mořské vody, reaktory poháněnými elektřinou z obřích solárních elektráren, a aby pak v dalších reaktorech míchal vodík s polapeným uhlíkem a získal tak e- benzín a e-naftu, které po spálení vyloučí do ovzduší uhlík, který se předtím podařilo polapit, bude nezbytné vybudovat mohutnou infrastrukturu.
Pro e-palivo se politici nadchli, aniž by měli představu, na kolik biliónů eur přijde výstavba nezbytných lapačů, reaktorů, solárů, větrníků a potrubí, která míní dotovat. Navíc rozhodli, že si Evropa zakáže palivo a energii z fosilních zdrojů za situace, kdy na fosilní paliva bude jezdit a fungovat zbytek světa a EU nemá jak tuto konkurenci zakázat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ivan Hoffman