Bruselský novinář vyrazil před setkáním Trumpa s Putinem do Helsinek. Co tam slyšel od lidí, z toho mu spadla čelist

13.07.2018 16:05 | Zprávy

Redaktor bruselského serveru Politico se vypravil do Helsinek, aby zjistil, jak se připravuje hlavní město Finska na úterní setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem.

Bruselský novinář vyrazil před setkáním Trumpa s Putinem do Helsinek. Co tam slyšel  od lidí, z toho mu spadla čelist
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin zdraví návštěvníky mistrovství světa ve fotbale

Helsinky se po Singapuru stanou dalším městem, na které bude směřovat pozornost celého světa. V úterý se zde setkají vůdci dvou světových mocností, aby si vyjasnili pohled na některá zásadní zahraničně-politická témata a poněkud vylepšili vzájemné vztahy. Schůzka se uskuteční téměř na den přesně od jejich historicky prvního setkání, ke kterému došlo loni sedmého července.

Čtyři dny před schůzkou probíhají v Helsinkách horečnaté přípravy. Samotní Finové mají dle bezpečnostního experta Janne Riiheläinena rozporuplné pocity. „Na jednu stranu jsme hrdí, že můžeme již tradičně zprostředkovávat taková setkání. Na druhou stranu se tak trochu obáváme, na čem se Trump s Putinem dohodnou.“ Přes jisté pocity nejistoty se však Helsinky připravují na pořádání ostře sledované schůzky velmi pečlivě.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Volba padla na naše město, protože máme s pořádáním podobných události bohaté zkušenosti a jsme jedním z mála míst na světě, kde je možné i v krátkodobém horozontu zajistit bezpečnost a kvalitu,“ cituje server primátora Helsinek Jana Vapaavuoriho. Úředníci kvůli setkání odložili či zrušili své dovolené a to samé se týká také novinářů. „Nejde jen o politiku, tato akce má přesah i do dalších oblastí,“ říká šéfredaktor vlivného deníku Iltalehti Juha Ristamäki.

Schůzka se odehraje jen pár dní po skončení aktuálního summitu NATO, kde vedle poněkud „společensky unaveného“ předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera vzbudil pozornost Donald Trump svoji kritikou Německa za podporu výstavby plynovodu z Ruska a také svým apelem, aby členské státy NATO přispívaly více peněz. Bezpečnostní expert  Riiheläinen tvrdí, že napjaté vztahy mezi USA a ostatními členy NATO budí nejistotu.

„Vždy jsme se v otázkách naší bezpečnosti spoléhali na Spojené státy a to by se nyní mohlo změnit k horšímu,“ cituje Politico Riiheläinena  a zmiňuje nedávný průzkum, v rámci kterého se finští respondenti vyjadřovali, jaký mají pohled na oba státníky. Navzdory ne vždy pozitivním historickým zkušenostem s Ruskem dopadl Trump hůře než Putin. Zatímco na amerického prezidenta se dívá negativně 83%, na jeho ruský protějšek „jen“ 76%.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…