„Rozumná vláda šetří a přesouvá výdajovou strukturu v rozpočtu ze spotřeby na investice. Analýzy zcela jasně ukazují, že vodní koridor DOL by po dobu patnácti let zaměstnával šedesát tisíc pracovníků a mohl by být, podobně jako francouzský průplav Seina–sever, většinově financován z prostředků Evropské unie. Vodní koridor DOL zdaleka nebude sloužit jenom pro dopravní účely, ale i pro účely energetické, vodohospodářské, samozřejmě i rekreační, bude sloužit jako ochrana proti povodním a suchu. Samozřejmě si uvědomuji, že cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem. Tyto první kroky znamenají jez u Děčína a splavnění Labe mezi Přeloučí a Pardubicemi,“ řekl již dříve o projektu DOL prezident Miloš Zeman. Včera o něm s ministrem dopravy Antonínem Prachařem (ANO) opět mluvil na Pražském hradě. Prezident se tak přes vládu snaží protlačit první kroky k jeho realizaci, což děsí zelené.
Bursík: Brutálně škodlivý projekt
„Byl jsem několikrát na vládě a dělali jsme poměrně podrobnou analýzu týkající se potenciálních zásahů do krajiny, zvláště chráněných území a území v rámci evropské soustavy Natura. Projekt je tak brutálně škodlivý, že si něco takového v Evropě v roce 2014 při současných požadavcích ochrany krajiny a přírody vůbec nedovedu představit. Jedna jeho část byla realizována na okraji Vídně za Adolfa Hitlera. Od té doby se svět posunul a začal si vážit přírody. Považuji to za totální fantasmagorii, která nemůže ani teoreticky projít nějakým povolovacím procesem. Představa, že to bude financováno z evropských peněz, je lákavá, ale kvůli zamítavým odborným stanoviskům se to nestane,“ sdělil nyní ParlamentnímListům.cz šéf LES Martin Bursík.
K projektu DOL je vyhraněně kritický. „Tento projekt je ale dle mého názoru mrtvý a proč za něj prezident lobbuje, toť otázka. Nevidím racionální argumenty, proč podobné megalomanské projekty realizovat. Považuji to za absolutní zvěrstvo z pohledu ochrany přírody a krajiny a ekonomicky za totální nesmysl,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský