Budeme mrznout? Energetický zmocněnec Bartuška: Jsme demokracie a lidé si přejí konec placení Rusku

14.04.2022 20:42 | Zprávy

Někteří experti varují, že se zdražováním energií zdaleka není konec. Bude Evropa i dál mít k dispozici ruský plyn a ruskou ropu? O tom, jak rychle a efektivně začala Evropa pracovat na tom, aby měla cenově dostupnou, moderní energii a aby byla energeticky zajištěna, hovořil pořadu Interview ČT24 Václav Bartuška. Nezávislosti na ruském plynu a ropě chce prý Evropa dosáhnout do pěti let. Analýzu, co vše to bude obnášet a jaké budou důsledky, však zatím nikdo nezpracoval. Děje se tak podle něj na přání veřejnosti.

Budeme mrznout? Energetický zmocněnec Bartuška: Jsme demokracie a lidé si přejí konec placení Rusku
Foto: hns
Popisek: Velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška

Česko nebo možná celá Evropa přestane podle Bartušky odebírat ruskou ropu a ruský plyn do pěti let: „Cíl, který jsme si dali na summitu ve Versailles před měsícem, je do pěti let. A to myslím, že je realistické,“ uvedl s tím, že komplexní analýza toho, co tento krok bude skutečně znamenat, však ještě není k dispozici.

„Taková analýza neexistuje, protože nahradit 40 procent zemního plynu v Evropě, což je dnešní podíl ruského plynu, bude mimořádný úkol,“ doplnil.

„I pro těch odhadovaných pět let bude nezávislost na ruském plynu úkol velmi náročný,“ připustil. Moderátor Daniel Takáč by očekával vyhodnocení všech důsledků, když už je velmi ambiciózní pětiletý interval stanoven. „Jsme demokracie a veřejnost si přeje, aby co nejdříve skončilo placení za ruskou ropu a plyn. Tomuto tlaku vyšli politici vpřed,“ řekl.

„Když začala válka na Ukrajině, zhruba po týdnu mezinárodní agentura pro energetiku vydala rozbor, jak se během deseti let do roku 2032 zbavit v Evropě ruského plynu. Po deseti dnech bojů už komise hovořila o roku 2030 a summit ve Versailles řekl rok 2027, protože s každými dalšími obrázky z Irpinu, Buče a dalších měst na Ukrajině roste chuť Evropanů zbavit se té závislosti,“ vysvětloval podrobněji, proč se s odříznutím od ruské ropy a plynu tak spěchá, když neexistuje jasný plán, jak toho docílit.

„To vědomí je jednoduché – Rusko bere velkou část příjmů státu z ropy a plynu a velké množství proudí právě do Evropy. Čili polovina ruských zbraní je placena Evropou. A s tím mají stále více Evropani problém,“ zopakoval zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chceme vyšetřování.“ Velká Británie nepřijala omluvu od Putina. Akorát se jim nikdo neomlouval

9:25 „Chceme vyšetřování.“ Velká Británie nepřijala omluvu od Putina. Akorát se jim nikdo neomlouval

Ruský prezident Vladimir Putin se omluvil za pád ázerbájdžánského letadla v Kazachstánu, které pravd…