„Podívejme se na to z pohledu reálných cen. Jestliže v roce 2008 činil 135 korun, nyní je, přepočteno přes inflaci, jeho reálná hodnota 114 korun,“ řekl Dvořák o televizním poplatku.
Celý text je ZDE
Upozornil, že ČT si v době přechodu z analogového na digitální vysílání vytvořila určitý finanční polštář, ze kterého čerpá prostředky na nutné mimořádné investice. „Platili jsme z něho například výstavbu nového studia v Brně. Pokud se ale s financováním nic nestane, časem bychom museli začít razantně omezovat vlastní tvorbu. Je několikanásobně dražší než zahraniční akvizice pořadů a tvoří společně s náklady na vysílání hlavní část našich výdajů,“ varoval. Jak konkrétně by se takové omezování vlastní tvorby mělo projevit? „To znamená snižovat výrobu řádově v jednotkách až nižších desítkách procent. Což vzhledem k našemu rozpočtu představuje desítky až stovky milionů korun ročně,“ uvedl Dvořák.
Vzhledem k tomu, že zvyšování poplatku nebo jeho indexace, tedy jeho navázání na inflaci, je politicky nepopulární téma, politici by podle Dvořáka možná slyšeli na změnu účtování DPH. „Tím bychom ročně ušetřili asi šest set milionů korun,“ podotkl Dvořák a dodal: „Na přechodnou dobu bychom část peněz, které by nám z toho zůstaly, cíleně směrovali na přechod k DVB-T2. Jakmile by přechod skončil, DPH by televizi zůstala a garantovala budoucí financování vysílání na mnoho dalších let.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam