Green Deal a to, co s ním souvisí, představuje hrozbu, kterou ani jeho kritici většinou příliš nedomýšlejí. Během dvou tří let nás v Česku čeká vypínání elektřiny v domácnostech i v průmyslu. Je o tom přesvědčen Roman Albrecht, který se problematice energetiky dlouhodobě věnuje. Varuje před tím, co způsobí ukončení provozu uhelných elektráren. Současná vládní energetická politika vede velkou rychlostí k betonové zdi.
Koupil si zemědělskou usedlost, kterou chtěl mít v rámci možností samostatnou. „Máme vlastní studnu, k plynovému kotli jsme přidali kotel na dřevo a uhlí, takže máme víc zdrojů, jimiž můžeme topit. Samozřejmě potřebuji zdroj elektřiny, protože dnes bez elektriky nezatopíte v kotli na dřevo, protože v rámci emisní třídy, kterou lze dnes koupit, musí mít ventilátor a spoustu věcí a jeho spotřeba je 50, 100 Wattů, možná víc. Stejně tak plynový kotel. Běžná spotřeba je něco mezi 40 a 80 Watty. Takže musíte živit kotel, musíte živit oběhové čerpadlo, protože v baráku nemám samotížný systém, ten už se dnes nedělá, a v mědi by vyšel na strašné peníze. Navíc se živím prací na počítači, mám home office, takže potřebuji mít velmi robustní připojení na internet. Jsem závislý na spojení na elektrice a na tom, že mi jde počítač,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Roman Albrecht.
Proto si pořídil solární elektrárnu zhruba za 450 tisíc korun. „Jsem velice spokojený s firmou, která mi ji dodala. Naneštěstí moje situace neumožňuje dát všechny panely optimálně na jižní stranu, to technicky není možné. Mám to tedy rozdělené na jižní, západní a východní stranu, proto nemám úplný výkon, který bych mohl mít. Ale na druhou stranu, kolik lidí má střechu dostatečně velkou na jižní stranu? Spousta lidí je ve stejné situaci jako já, že buď na tu jižní stranu nedá nic, což jsou třeba moje děti, nebo tam dá nějakou malou část panelů, ale rozhodně ne dostatek. Takže zákonitě ten zbytek není tak efektivně využitý. Ale celkem jsem při úsporném režimu schopen fungovat na baterie čtyři pět dní,“ podotýká.
Uhelné elektrárny nebudou, jaderná nejdřív za dvacet let
Svou konkrétní situaci vztahuje k tomu, jak vypadá dnešní energetická politika našeho státu. „To je tlak na splnění požadavků Green Dealu a na obnovitelné zdroje energie. Temelín nebo Dukovany nikdy nepostavíme, protože nikdy nesepíšeme smlouvu. Někdo může vykládat pohádky, jak to Korejci dobře postaví s ruskou technologií, ale to mu nemusíme věřit. I tak jadernou elektrárnu můžeme mít postavenou nejdříve za dvacet let. Zavřeme uhelné elektrárny, protože jsou fuj, fuj. Vláda sice předpokládá, že uhelná energetika skončí v roce 2033, ale uhelným elektrárnám se výroba přestane vyplácet už příští rok, rok 2026 už bude ztrátový a rok 2027 by už měl být pro českou uhelnou energetiku katastrofou,“ připomíná Roman Albrecht.
V momentě, kdy se začnou v letech 2026 a 2027 uzavírat uhelné elektrárny, což jsou stabilní zdroje elektrické energie, zbývá už jen možnost plynových elektráren. „Těch ale my nemáme dost. Na Západě je běžné, že i menší města mají malé plynové elektrárny. Při výpadku napájení se plynová elektrárna sepne a je schopná to město živit. Tohle u nás není prakticky nikde. Proto když vypadne v Praze přívod energie, tak nebude elektřina. Samozřejmě ho má Praha z více stran, ale přesto přese všechno. Plyn je navíc s otazníkem, i když nám pan Síkela vysvětlil, že Německo dostojí svým slibům, vypne část průmyslu a v případě potřeby dodá plyn nám. Já samozřejmě své vládě věřím, proto jsem přesvědčen, že by se tak určitě stalo. Ovšem říká se ‚důvěřuj, ale prověřuj‘, tak mám přece jen kotel nejen na plyn, ale i na uhlí a na dřevo,“ konstatuje s úsměvem.
Flexibilita uživatelů je vládní eufemismus pro vypínání
Nedostatek energie v zemi je nevyhnutelný, i státní energetická politika říká, že se staneme dovozci elektrické energie už v roce 2027 kvůli tomu, že povypínáme uhelné elektrárny. „Stavíme slunečníky a větrníky, tak v létě bude strašná spousta energie. Je fakt, že v létě, když mi elektrárna běží, tak přemýšlím, co budu topit. Vířivku, bazén, protože na tu baterku mám spotřebu určitě menší, než mi vyrobí elektrárna. Ale jak přijdou šeré dny, tak je elektrárna k ničemu a nevyrobí nic. Teď sice jásáme, že postavíme spoustu slunečníků, větrníků, ale ony všechny nebudou nic vyrábět a všichni budeme chtít mít zapnutý plynový kotel, normální kotel, nemluvě o tom, že si možná chceme posvítit nebo uvařit. A to je to, o čem jsem psal,“ připomíná svůj text na Facebooku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník