Budoucnost naší planety. Co se s ní děje? V ČT vystoupil odborník

18.11.2022 21:21 | Kauza

„Obnovitelné zdroje, to je nádherná ušlechtilá myšlenka. Ale nemůže to být skoková záležitost. Nemůžeme teď – v této krizi – zavřít veškeré uhelné doly a okamžitě přejít jen na obnovitelné zdroje. O tom jsem přesvědčen,“ poznačil v Interview ČT24 geograf a hydrolog Bohumír Janský s tím, že evropské zelené plány nepokládá za realistické. Důležité je podle něj řešit například nakládání s vodou či to, jak pomáháme rozvojovým zemím.

Budoucnost naší planety. Co se s ní děje? V ČT vystoupil odborník
Foto: Milena Městecká
Popisek: Profesor Bohumír Janský na expedici

Konference OSN o změnách klimatu COP27, která v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch začala 6. listopadu, stále není u konce. Byla prodloužena do soboty, jelikož se stále vedou spory zejména kvůli zřízení fondu, který by přerozděloval finance chudým zemím v rámci snah o snížení skleníkových emisí postupným ukončením užívání uhlí.

Janský v pátečním Interview ČT24 poznačil, že úspěchem je už jen to, kolik zemí se do debat o životním prostředí zapojilo. A pozitivně by vnímal, kdyby se povedlo splnit alespoň 20 % z myšlenek, které v Šarm aš-Šajchu zazněly.

K rozporům ohledně financování rozvojových zemí těmi vyspělými míní, že hlavní problém není v tom, že by bohaté země posílaly například do Afriky málo peněz. „Základní problém vyspělého světa je, že se investuje, ale ty finance se nepohlídají,“ upozornil, že je potřeba, aby na daná opatření dohlížely firmy z vyspělých států.

Janský apeloval, abychom změnili přístup k rozvojové pomoci celkově a neposílali peníze bez toho, abychom pohlídali realizaci projektů, na které jdou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

13:25 35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Pod hlasitými spory mezi pravdoláskaři a dezoláty se podle profesora Jana Kell…