Jako první otázku Jiří Beran zodpověděl, zda ten, kdo onemocnění prodělal, může po setkání s pozitivním člověkem virus dále vylučovat. Řekl, že s největší pravděpodobností takový člověk virus vylučovat nebude. Ti, kdo nemoc prodělali s příznaky, si podle něho vytvořili kvalitní buněčnou imunitu a virus se u nich bude jen po velice omezenou dobu vyskytovat na sliznicích, než bude tělem zlikvidován. „Takže se nemusíte tolik bát, že byste někoho nakazila,“ vzkázal tazatelce.
Padl také dotaz na reinfekci. Beran varoval, že jednak je zde problém toho, že test může být falešně pozitivní, tudíž ten, kdo nemoc podle testu měl, ale ve skutečnosti jí neonemocněl, pak může „onemocnět znovu“. A pak jsou zde případy u lidí s potlačenou imunitou, u kterých se poprvé virus může množit v dýchacím traktu a podruhé v zažívacím traktu. Doplnil, že virus se může množit i v cévách nebo v srdci.
Brzo se začala řešit i politika, jedna tazatelka se ptala, zda se nechce spojit s dalšími lékaři a žalovat stát. Beran popřel, že by chtěl stát žalovat, nicméně prohlásill, že patří k těm, kteří říkají, že by alespoň k plošným opatřením měla být zavedena i cílená opatření. „Je potřeba co nejdříve zanalyzovat úmrtí těch 13 tisíc lidí, kteří zemřeli na covid-19, zjistit, jaké byly důvody a kdo je infikoval. Obecně se dá říci, že jsou to lidé starší 65 let s ischemickou chorobou srdeční s nadváhou a cukrovkou,“ uvedl epidemiolog a dodal, že na tyto lidi by měla být upřena zvláštní pozornost, co se týče trasování, testování a včasné hospitalizace. A také by jim trasovači měli pro jistotu volat, než dojde k hospitalizaci nebo zlepšení. Zhodnotil, že ani systém semaforu a ani PES tuto ochranu nezajistil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas