ČEZ doufal, že Brusel povolí, aby elektrárna zůstala v provozu i přes nadcházející zimu, uvedl Reuters. Pokládal to za opatření k zajištění energetické stability v situaci, kdy panuje velké napětí mezi evropskou osmadvacítkou a Ruskem. Bulharsko přitom téměř celou svou spotřebu plynu kryje dodávkami z Ruska.
„Tepelná elektrárna ve Varně bude v noci na 1. ledna 2015 přechodně vyřazena z národního energetického systému," uvedla bulharská pobočka ČEZ v prohlášení.
ČEZ od ledna začne s propouštěním 300 zaměstnanců elektrárny
Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry. Začátkem listopadu ČEZ informoval o tom, že se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) nedohodl na financování modernizace varnské elektrárny.
Brusel v říjnu připustil, že pokud bude hrozit plynová krize, bude moci elektrárna pracovat i v zimě. Ale vzhledem k tomu, že vedení elektrárny do 10. prosince nedostalo z Bruselu žádné formální vyrozumění v této věci, nezbyl by mu čas obstarat dodávky uhlí na zimu, uvedl ředitel elektrárny Minčo Minčev.
ČEZ od ledna začne s propouštěním 300 zaměstnanců elektrárny a bude hledat zájemce, který by si ji chtěl koupit nebo pronajmout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp