Tragická předvánoční událost podle bezpečnostního experta Davida Bohbota odhalila slabiny v bezpečnostním systému. „Musím konstatovat, že zásah proti šílenému střelci ukázal v plné nahotě zásadní bezpečnostní problémy systémového charakteru. Počínaje rozpadem protiteroristického odboru Policie ČR, k němuž došlo bezprostředně před útokem, a konče okázalým ignorováním rostoucích hrozeb, jejichž konkrétní projevy vidíme běžně v zemích na západ od nás.
Velmi kriticky se vyjádřil ke koncepci a metodice boje české policie proti zločinu a terorismu. „To se musí změnit a zlepšit,“ zdůraznil Bohbot ve svém komentáři.
„Do tragického výsledku řádění střelce na filozofické fakultě v Praze se promítla vedle zásadního podcenění rizika ze strany vedení fakulty, přestože o něm bylo včas informováno, především zoufale nedostatečná úroveň přípravy občanů na podobné situace. Změny jsou proto nutné nejen u Policie ČR, ale i v samotné společnosti, v myšlení občanů, kteří musejí převzít spoluzodpovědnost za stav společnosti i za svou osobní bezpečnost,“ míní.
Změna podle něj musí začít u mladých lidí, kteří se musejí naučit jak zásady prevence, tak způsoby, jak v případě potřeby bránit sebe a své blízké. Zároveň bezpečnostní expert považuje za nutné je učit hrdosti na svou vlast, na její historii a vést je k ochotě podílet se v případě potřeby i na zajišťování její bezpečnosti a obrany.
Potřeba změny myšlení se týká všech dospělých občanů. „Měli bychom se znovu naučit vážit si naší země a umět ji chránit,“ pokračuje.
Názor ministra Rakušana, že žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí na světě, prezentovaný na sociálních sítích pouhý den před útokem, se ve světle tohoto i dalších útoků a pochybení policie z poslední doby ukazuje podle Bohbota jako velmi „nebezpečná chiméra“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská