"Legislativní a organizační opatření, přijatá v letech 2003-2005 byla v této oblasti největší od vzniku České republiky v roce 1993," píše Sobotka. A pro ilustraci uvádí několik zásadních vládních kroků, které prosadil jako tehdejší ministr financí.
Jedním z nich je podle předsedy ČSSD to, že správa všech spotřebních daní byla kompletně převedena na Celní správu, která byla vybavena silnějšími pravomocemi zejména pro boj s daňovými úniky než civilní daňová správa. Od této doby vzrostl počet kontrol zaměřených na tabákové výrobky, lihoviny a pohonné hmoty, uvádí Sobotka.
Počínaje 1. lednem 2004 také začal platit zákon zakazující prodej tabákových výrobků a lihovin na tržnicích a tržištích.
V roce 2005 bylo v České republice zavedeno celoplošné povinné kolkování všech lihovin, což podle Sobotky výrazně zvýšilo výběr spotřební daně z lihu. "Zákon byl přijat navzdory odporu poslanců a senátorů ODS," podotýká Sobotka a dodává, že toto opatření zároveň posílilo možnost kontroly trhu s lihovinami všemi kontrolními orgány státu.
A pak přišla pravice...
Vládní ofenziva v boji s daňovými úniky podle předsedy ČSSD skončila rokem 2006, kdy se vlády ujala pravice. "V roce 2012 pak došlo k tragické sérii otrav methylalkoholem, která podle všech dosavadních zjištění souvisí s černým obchodem s lihem, nad nímž stát ztratil v posledních letech do značné míry kontrolu," ukazuje Sobotka nepřímo na jednoho z viníků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr