ČT si nejraději zve redaktory od pana Bakaly z bunkru na Modravě. Miloš Zeman opět rozpoutal bugr
10.02.2016 19:26 | Zprávy
Redaktoři „Bakalových“ Hospodářských novin jsou zváni jako hosté diskusních pořadů v ČT nejčastěji. Televizi ovládá zájmová skupina napojená na topku. Tak pravil prezident Zeman při diskusích s lidmi v krajích. Členové Rady ČT jeho názor nesdílí. „Žádná taková statistika neexistuje. Je to nesmysl, dojmologie, střílení od boku. Nepravdivé a absurdní tvrzení,“ konstatují.
reklama
Při návštěvě Plzeňského kraje si v diskusi s občany v Blovicích rýpnul prezident Miloš Zeman do České televize. Na dotaz o objektivitě a neobjektivitě veřejných sdělovacích prostředků (přičemž tázající si evidentně myslel to druhé) prezident podle reportáže ParlamentnichListů.cz odpověděl: „Na internetu existuje server, který se jmenuje Media Guru. Ten asi tak před 14 dny přinesl tuto zprávu – nejméně čteným deníkem jsou Hospodářské noviny, podotýkám Bakalovy Hospodářské noviny. Ostatně, mimochodem, vy jej máte částečně v Plzeňském kraji, konkrétně v bunkru na Modravě. Takže nejméně čteným deníkem jsou Hospodářské noviny. V České televizi a v Českém rozhlasu nejčastějšími hosty diskusních pořadů jsou redaktoři Hospodářských novin. Stačí vám to?“
Nám to nestačilo, a proto jsme zapátrali po dalších Zemanových výrocích o České televizi. Nebylo třeba hledat dlouho, stačilo se podívat na reportáže z předchozí Zemanovy krajské návštěvy, tentokrát na jihu Moravy. Zeman se kriticky o ČT otřel při návštěvě Střední vinařské školy ve Valticích. Ano, právě na té, kde údajně studenti předčítali pro prezidenta předpřipravené otázky, jak o tom informovala právě Česká televize. A hned první otázka se právě televize týkala...
ČT ovládá zájmová skupina soustřeďující se kolem TOP 09
„Pane prezidente, vy sám jste se již několikrát vyjádřil negativně směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, za kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá informace lidem stejně manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?“ ptal se student.
Prezident reagoval: „Ano, vystupoval jsem několikrát vůči České televizi kriticky z toho důvodu, že se domnívám, že je ovládána zájmovou skupinou, která se více či méně soustřeďuje kolem politické strany zvané TOP 09. Dokonce bych řekl, že je to jedna z posledních bašt této strany. To sepětí se vytvořilo samozřejmě historicky a dlouhodobě,“ uvedl Zeman. „Například tam rotuje asi pět nebo šest komentátorů, které vidíte zejména na ČT24. Ti komentátoři mají vyhraněné názory. Není mezi nimi prakticky žádný odborník, protože jsou schopní vyjadřovat se na jakákoli témata, zatímco odborník je vždy specializován na několik málo témat.“
Nepravdivé a absurdní tvrzení
ParlamentniListy.cz se ptaly členů Rady České televize, co na kritiku prezidenta říkají. První kdo projevil vstřícnost k odpovědi byl Luboš Beniak, bývalý šéfredaktor kdysi kultovního časopisu Mladý svět a posléze i ředitel Readers Digest Výběr pro střední Evropu. „Výrok o tom, že Českou televizi ovládá skupina TOP 09, je jedním z mnoha nepravdivých a absurdních tvrzení. Je to tak hloupé, že nemá smysl se k tomu vyjadřovat,“ vysvětlil.
„K té druhé věci. Nejsem si jist, že by si Česká televize – a rozhodně ne rada – vedla statistiku hostů. Navíc nevím, jestli to bylo myšleno, že nejvíce jsou z řad novinářů nezaměstnaných v České televizi zváni redaktoři Hospodářských novin, nebo se to týká hostů obecně, to znamená pracujících i v jiných sférách. Osobně nemám dojem z toho co vidím, že by se s tímto výrokem dalo souhlasit,“ domníval se Beniak.
Navíc si nemyslí, že nějaký takovýto seznam lidí, existoval. „Je to normální provozní věc. Asi také nemáte v redakci seznam lidí, se kterými mluvíte. Tím zpochybňuji faktickou pravdivost tohoto výroku. Pokud je o tom prezident přesvědčen, zajímalo by mě, z jakých údajů vychází,“ konstatoval. „Jestli v prezidentské kanceláři někdo dělá monitoring vystupujících hostů? A teďka kde? Na kanále ČT24? Nebo kontinuálně v určitých pořadech? Nebo v čem? Připadá mi to jako další podobné výroky z tohoto pramene – do éteru hozená dojmologie, o jejichž pravdivosti mám velmi vážné pochybnosti. Žádnou takovouto statistiku nemám. Nemohu tedy říci, jestli je mezi hosty více redaktorů z Hospodářských novin, či Práva nebo Mladé fronty. Pochybuji, že to někdo ví a že to někdo kromě prezidenta řeší, protože je to nesmysl,“ objasnil Luboš Beniak.
Média hlavního proudu fandila Karlu Schwarzenbergovi
Jako druhý ze členů Rady České televize se ParlamentnimListům.cz ozval další novinář, vystudovaný politolog a vedoucí rubriky Domov v Deníku Referendum Vratislav Dostál. „Vztah Miloše Zemana k médiím má nějaký svůj vývoj, který má svůj začátek v polovině devadesátých let. Pokud si člověk přečte knížku Alexandra Mitrofanova Za fasádou Lidového domu, tak se o tom leccos dozví,“ upozornil.
„Jeho vyhrocený vztah k České televizi, a vůbec k médiím toho hlavního proudu, lze datovat druhým kolem prezidentské volby. Kdy se většina komentátorů a novin vcelku explicitně přihlásila ke Karlu Schwarzenbergovi. Česká televize to dělala o něco méně okatě, nicméně i její redaktoři tak činili. To je prostě fakt. V tomhle smyslu je možné Zemanovi rozumět,“ objasnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.