ČT včera zesměšňovala Zemana. Z Hradu už ale přišla odpověď

24.11.2015 8:09 | Zprávy

„17. listopad v Praze vypadal spíše jako připomínka starých časů než jako oslavy konce totality,“ těmito slovy uvedl obsáhlou, více než 20 minut trvající reportáž o autobusovém zájezdu asi osmi desítek lidí z Osvětiman a ze Zlína na proprezidentskou akci na pražském Albertově redaktor České televize Marek Wollner. Z celkového vyznění reportáže vyplývalo, že má do co možná nejméně příznivého světla postavit účastníky zmíněného shromáždění. Autorům se ale mimochodem podařilo odhalit možná ještě závažnější nedostatek – poněkud nedokonalá bezpečnostní opatření na Pražském hradě.

ČT včera zesměšňovala Zemana. Z Hradu už ale přišla odpověď
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na Albertově

Veřejnoprávní televize vyslala mezi účastníky autobusového zájezdu z Osvětiman figuranta, kameramana Jiřího Krejčíka.

Jedeme podpořit našeho prezidenta

Ten tak mohl natočit, jak Otakar Berka, starosta Osvětiman za KSČM, vítá účastníky autobusového zájezdu. „Jedeme na manifestaci u příležitosti výročí 17. listopadu… Zároveň jedeme podpořit našeho prezidenta.“

Kamera ukazuje plakát zvoucí na zájezd. Pod Zemanovou fotografií a velkým nápisem „Ať žije Zeman!“ je menším nápisem uvedeno „Přijďte podpořit prezidenta Miloše Zemana! Přijďte projevit svůj názor na ilegální migraci“... Dál už je nápis na plakátu v reportáži nečitelný.

Dobře viditelné jsou ale další informace: „Odjezd autobusu z Osvětiman v 9 hod. Po shromáždění přejezd na Hrad a prohlídka reprezentačních prostor Pražského hradu + drobné občerstvení.“

Celá reportáž je ZDE

Pak zazní telefonát autora reportáže s pracovnicí Správy Pražského hradu: „Já mám prosbu. Když bych chtěl zorganizovat zájezd lidí se skupinovou prohlídkou Pražského hradu a když bychom si jako skupina chtěli prohlédnout reprezentační prostory, tak tam máme nějakou šanci se dostat, nebo to není....?“ Reportér se od ženy, která je v reportáži uvedena jen jako „pracovnice Správy Pražského hradu“, dozví: „No, reprezentační prostory jsou uzavřené veřejnosti, protože slouží prezidentské kanceláři a panu prezidentovi, takže v podstatě není.“ Z toho vyplývá, že do reprezentačních prostor sídla hlavy státu se jen tak někdo nedostane.

Reprezentační prostory se využívají hlavně pro státní akty

Bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček pak uvádí, že reprezentační prostory se využívají především pro státní akty. V Trůnním sále jsou jmenováni ministři a vláda, v Habsburském salonu se odehrávají jednání mezi čtyřma očima a jednotlivé sály slouží nejrůznějším účelům.

Nyní v reportáži opět dostává slovo starosta Osvětiman, ještě v autobuse vysvětluje účastníkům zájezdu: „Po demonstraci se vrátíme na Hrad, kde bude, předpokládám, velmi pěkná a zajímavá prohlídka hradních prostor i takových, kde se normálně neprovádí, takže to bude zajímavé včetně nějakého drobného občerstvení, které nachystá kancléř.“

Hvížďala: Ti lidé jsou vlastně upláceni

Reportér pak podotkl, že to vše mělo být pro účastníky zájezdu zdarma. „Ti lidé jsou vlastně upláceni za nějakou podporu a předem jsou sváženi s tím, aby se tam vyjadřovali nějakým způsobem, to za odměnu, kterou potom dostanou,“ řekl na kameru publicista Karel Hvížďala.

„Tyto materiální výhody, jako třeba volební guláš, nebo symbolické výhody, jako je možnost navštívení prostor Pražského hradu, jsou samozřejmě silným popudem. Někomu z Prahy ze střední vrstvy se to možná zdá směšné, ale uvědomme si, že řada důchodců kvůli obědu zdarma je ochotna jet autobusem na nějakou akci, kde jim potom vnutí nějaké staré zbytečné krámy. Já si myslím, že tahle analogie tady funguje naprosto perfektně,“ pokračuje v kritice zájezdu marketingový expert Jakub Horák.

To samé si myslí i šéf TI

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR zase tvrdí: „Nejzajímavější věc je na tom podle mě to, že to působí, že si pan Zeman kupuje vlastně hlasy a podporu.“

V reportáži pak znovu zazní slova starosty Osvětiman, který v autobuse dává účastníkům zájezdu další instrukce: „Chtěl bych požádat všechny bojeschopné muže, aby si rozebrali transparenty, které jsou naložené v autobuse.“

Reportér pak upozorňuje, že „Osvětimany nejsou jen tak obyčejnou obcí, žije a podniká tam hradní kancléř Vratislav Mynář.“

Redaktorka Respektu: Mynář je v Osvětimanech vlivná postava

Slovo dostanou v reportáži dva senioři z Osvětiman, muž a žena, kteří se shodně domnívají, že zájezd zorganizoval hradní kancléř Mynář, protože v obci žije a je členem jejího zastupitelstva.

„Pan Mynář je vlivná postava v Osvětimanech, žije tam léta, podniká tam. Má léta výborné vztahy se starostou, panem Berkou,“ říká na kameru Jana Klímová, redaktorka časopisu Respekt.

Politolog: V demokratické společnosti by se to dít nemělo

„... tak to bylo za komunismu, tak to byly organizované zájezdy, organizovaná shromáždění, organizované akce, kde vybraní lidé pak byli odměňováni různým způsobem atd., takže to je návrat do komunismu, tohle,“ uvedl Rudolf Kučera, politolog a vysokoškolský pedagog. Na doplňující otázku moderátora, zda by se toto dít nemělo, pak odpověděl: „V žádném případě ne v dnešní demokratické společnosti.“

„Abychom zjistili, jak takový zájezd proběhne a zda se jeho účastníci skutečně dostanou tam, kam ostatní nemají šanci, přihlásil se na něj v pondělí, tedy den před odjezdem, náš kameraman,“ vysvětluje reportér.

Starosta a velící důstojník si tykají

Kameraman Jiří Krejčík se pak na osvětimanské radnici telefonicky objedná na zájezd. Má být na náměstí v devět hodin ráno. Před odjezdem starosta přítomné muže požádá, aby mu pomohli naložit do autobusů připravené transparenty s nápisem Ať žije Zeman.

Na Albertov jely dva autobusy, jeden z Osvětiman, jeden ze Zlína. Celkový počet účastníků autobusového zájezdu odhadl Krejčík na 80 lidí.

Kameraman pak popisuje, jak na Albertově vystoupili z autobusu, vzali si transparenty a šli na místo demonstrace, kde prý již bylo přítomno hodně policistů. „Před tribunou se pan starosta pozdravil, myslím, s nějakým velícím důstojníkem ochrany celého prostoru. Tykali si a ten nás přednostně pustil do uzavřeného prostoru před tribunou.“

„Na jednu stranu studenti nejsou puštěni na místo, kde chtěli položit květiny, potom roztleskávači, kteří jsou přivezeni z Moravy, tam jsou puštěni nějakým způsobem protekčně. Ukazuje se, že povel shora od prezidenta potom jakoby protéká až k policii na ulici,“ komentuje to Ondráčka.

Policie: Kdo byl na prostranství vpuštěn, byla věc organizátorů

Jakýsi muž středního věku v modré košili, kravatě a saku se žlutou květinou v ruce promlouvá před ohrazeným prostorem na Albertově, kam s dalšími okolo stojícími lidmi není vpuštěn, slovensky: „... 17. 11. ukradli prostor, který patří studentům a studentským demonstracím.“

Jana Macalíková, mluvčí policejního prezídia situaci vysvětluje takto: „Úkolem policie bylo zabezpečit to prostranství pro chráněnou osobu číslo jedna, což je prezident republiky. Udělali jsme pyrotechnické kontroly a celý ten prostor jsme takzvaně zarežimovali. Poté, co jsme takto zarežimovaný a prohlédnutý prostor bezpečný předali organizátorovi, bylo už na něm, koho vpustí dovnitř. To už není záležitost Policie ČR.“

Prý to připomíná komunistické první máje

Následovaly záběry na odhadem stovky demonstrujících, je z toho zřejmé, že většina účastníků se na demonstraci dostavila sama, účastníci autobusového zájezdu z Osvětiman a ze Zlína byli tedy ve výrazné menšině. Krejčík k tomu dodává, že všichni měli jednotné transparenty „Ať žije Zeman“.

Jakub Horák pak říká: „Efekt toho trošku připomíná komunistické první máje, kde všichni mají ty samé plakáty. V tom je ten základní problém. Když se podíváte na nějakou demonstraci, která vzniká skutečně spontánně, pokud tam někdo nedistribuuje nějakou jednoduchou věc jako třeba červenou kartu pro Zemana, ti lidé mají většinou vlastní transparenty. Jsou tam různé nápisy. Oni si je doma nakreslí a podle toho vypadá, že je to jejich vlastní názor. Kdežto takhle to působí, že tam přišli vlastní lidé, kteří nemají moc vlastní názor, dostali do rukou plakáty a ty vztyčili.“

„To byla uměle vykonstruovaná akce na protest proti tomu, jak to probíhalo před rokem,“ tvrdí na kameru Hvížďala. Následuje záběr na akci na Albertově před rokem, kde na Zemana létala vajíčka.

Autobusy bez jakékoliv kontroly projely do garáží prezidenta republiky

„Po demonstraci na Albertově jsme nastoupili do autobusu, který odjížděl směrem na Pražský hrad. K mému překvapení jsme dojeli přímo do areálu Pražského hradu. Tam byly dokonce zátarasy a stála tam velice důkladná ochranka, dokonce vojáci se samopaly, ježci na silnici. Oni před námi ty ježky odstranili a autobusy volně bez jakékoliv kontroly projely do garáží prezidenta republiky,“ popisuje Krejčík.

Takový postup označil bezpečnostní expert Andor Šándor za chybu, a to prý velkou. „Ti lidé v autobusu mohli mít uloženo cokoliv. Vevnitř v kabině se dá schovat spousta věcí. Nechci zrovna strašit a vymýšlet, ale to byla chyba. Protože potom ti lidé vystoupí a jdou ven a můžou si z autobusu, který byl takto bez kontroly, odnést s sebou cokoliv.“

Krejčík pak k prohlídce Pražského hradu říká, že do reprezentačních prostor vešli „levými dveřmi, kde žádné rámy, žádné skenery, žádná kontrola vůbec nebyly“. „Já jsem do této doby nebyl nikým kontrolován, ani jestli mám něco u sebe, ani můj batoh nebyl kontrolován, nikdo nikoho nekontroloval.“

Šándor: I já jsem chodil rámem

Šándor to označil za problém. „Ochranná služba Policie ČR má každého člověka nechat projít rámem. Já když jsem tam chodil jako šéf vojenské rozvědky, tak jsem tam také procházel rámem, byť samozřejmě všichni věděli, kdo jsem a byl jsem v uniformě generála. Bezpečnost nemá mít žádné kompromisy a bezpečnost se má aplikovat na každého.“

Krejčík dodal, že nikdo mu nezkontroloval totožnost, nikdo po něm nechtěl ani občanský průkaz. A co na to vše říká mluvčí policejního prezídia? „17. listopadu se na Pražském hradě uskutečnila řádně oznámená prohlídka reprezentačních prostor pro dopředu určenou a nahlášenou skupinu osob. Pro tento druh realizované prohlídky prostor Pražského hradu byla zvolena i zcela běžná cesta vstupu v souladu s příslušnou bezpečnostní směrnicí,“ uvedla Jana Macalíková.

Šándor k tomu poznamenal, že si můžeme určit celou škálu rizik od nulového až po to, že by tam někdo mohl nechat výbušninu. „Že by někdo mohl proniknout do kanceláří prezidenta, těch variant je habakuk,“ varoval.

„Zvláště v současné době, kdy Hrad uvažuje o tom, že zřídí rámy i do chrámu svatého Víta a do dalších prostor, které byly vždy otevřeny veřejnosti celé dějiny, mi to připadá velmi nezvyklé,“ přidává se s kritikou také Ladislav Špaček.

Účastníci zájezdu se fotili v nádherných barokních křeslech

Krejčík pak podotkl, že někteří účastníci zájezdu se vyfotografovali v „nádherných barokních křeslech“. K tomu Špaček poznamenal: „Žádný z návštěvníků si nemůže sednout do křesel, která tam jsou instalována, protože to jsou historicky velmi cenné artefakty a klenoty, takže rozhodně je není možné používat, že by si tam lidé sedli a třeba tam posvačili. Takhle si to představovat nemůžeme,“ řekl se širokým úsměvem na tváři.

„Dokonce tam zděšená naše paní průvodkyně běžela za dětmi z našeho zájezdu, že otvíraly nějaké šuplíčky, a říkala, aby se toho nedotýkaly,“ podotkl Krejčík.

Pohoštění na závěr

Na závěr prohlídky reprezentačních prostor bylo pro účastníky připraveno v salonku pohoštění. „Červené a bílé víno, kafe, slané chlebíčky, sladké zákusky a nakonec jsem viděl, že se tam rozlévala nějaká slivovice nebo nějaké panáky,“ popsal Krejčík.

„Korupční potenciál vidím v odpovědi na otázku, kdo to celé platil, kdo zorganizoval raut, kdo zorganizoval autobusy. Tady už se dostáváme do financování politických kandidátů, “ říká Ondráčka.

Kdo vlastně celý zájezd organizoval a platil?

Na závěr reportáže starosta Osvětiman odmítl, že by zájezd organizovala obec, podle něj byla organizátorem SPO.

Asistentka náměstka hejtmana Zlínského kraje Hana Petrželková uvedla, že akci organizovala jako soukromá osoba, která tím byla pověřena. Pověřena prý byla doktorem Nečasem. Na otázku, kdo je to doktor Nečas, pak vysvětlila: „To je místopředseda SPO ve Zlíně.“ V reportáži pak dostal slovo 1. místopředseda KV SPO ve Zlíně, náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Nečas.

Na otázku, kdo bude celý zájezd platit, Petrželková uvedla: „To se ještě domluvíme, budeme se bavit, jestli strana na to přispěje, případně účastníci,“ konstatovala.

Něco takového ale svědectví kameramana nepotvrzuje: „V autobuse se o placení čehokoliv, vstupného, autobusu, pohoštění nikdo nezmiňoval,“ řekl Krejčík.

„My jsme se dozvěděli o akci na podporu pana prezidenta, pan starosta, který je můj kamarád, říká, já určitě rád pojedu jako soukromá osoba a jenom říká, když budeme v Praze, tak jestli by si nemohli prohlédnout Pražský hrad a katedrálu, když bude státní svátek. Tak jsem si řekl, proč bych to neudělal? To je celý,“ vysvětlil svou roli v celé věci prezidentův kancléř Vratislav Mynář v telefonickém rozhovoru s autorem reportáže.

Podle Ondráčky jde v tomto případě o nakupování vlivu a zneužívání veřejných zdrojů. Je prý evidentní, že je to velmi problematické.

Krejčík závěrem přiznal, že účastníci zájezdu byli nadšení a zájezd se jim velice líbil.

Studenty na náhradní oslavu 17. listopadu také přivezly z Brna autobusy

Na odvysílanou reportáž zareagoval na sociální síti prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Poukázal na to, že na náhradní oslavu 17. listopadu na pražský Albertov přivezly brněnské studenty také dva autobusy. „Jeden z autobusů zajistil Dopravní podnik města Brna, druhý je od soukromé firmy.“ Citoval v této souvislosti mluvčí brněnského dopravního podniku Lindu Hailichovou: „Jako městská společnost jsme vyhověli přání primátora Petra Vokřála, abychom dopravu zajistili.“ Ovčáček vycházel z informací regionálního Deníku, který celou věc podrobně popsal ZDE.

Podobně to funguje i v Evropském parlamentu. To investigativním novinářům nevadí?

Kandidátka na místopředsedkyni Svobodných Karolína Stonjeková se na svém facebookovém profilu pozastavila nad tvrzením politologa Rudolfa Kučery, že taková propagace prezidenta patří do minulého režimu, a ne do demokratické společnosti. „Každý poslanec Evropského parlamentu má nárok jednou za půl roku vypravit do EP – na náklady parlamentu, autobus lidí, kteří mají v rámci této výpravy hrazeno ubytování a částečně stravu a součástí programu je také prohlídka sídla parlamentu. Cíl je jasný – propagace EU mezi řadovými občany. Taková forma propagace ovšem do žádného minulého režimu nepatří, ale naopak je nejvyšším projevem demokratické společnosti.“

„Aby bylo jasno, já se nezastávám Zemana!!! Jen mě fascinuje, proč investigativním novinářům vadí, když Zemanova strana za své peníze udělá propagandu pro svého prezidenta, ale to, že EP tu už od svého vzniku dělá tu samou propagandu za peníze daňových poplatníků, se buďto neví vůbec, nebo to prostě nikomu nijak zvlášť neva...,“ napsala Stonjeková.


 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…