ČT vysvětlovala divákům, co se děje na Slovensku: Není cesty zpět. V pátek bude další kolo demonstrací, Fico je pod tlakem všech

07.03.2018 20:41 | Zprávy

Slovensko se otřásá kvůli vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Veřejnost protestuje a volá po důvěryhodném vyšetřování, vražda dvou lidí se přenesla i do politické bitvy, ve které se odehrává střet mezi prezidentem Andrejem Kiskou a premiérem Robertem Ficem. Prezident Andrej Kiska požaduje zásadní rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby, což premiér razantně odmítá a viní opozici z pokusu o převrat. O tom, v jak náročné době se dnešní Slovensko ocitlo, hovořil slovenský novinář a ředitel vydavatelství Denníku N Lukáš Fila.

ČT vysvětlovala divákům, co se děje na Slovensku: Není cesty zpět. V pátek bude další kolo demonstrací, Fico je pod tlakem všech
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Robert Fico

Podle Fily je prý vysoká šance, že se o vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky dozví veřejnost pravdu. „I v minulosti, kdy Slovenskem otřásly závažné skutky, jako byly únos syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče nebo vražda policejního důstojníka Róberta Remiáša, byly nakonec velmi dobře zdokumentované a popsané,“ uvedl Fila, podle kterého se našli k takovým případům i stateční vyšetřovatelé, kteří měli na objasnění skutečný zájem.

Složitější to prý bude s potrestáním skutečného pachatele a organizátora vraždy. „Můžeme vidět i to, jak ukazují historické kauzy, že i přestože je celkem jasné, jak se staly, uběhlo už spousta let a zatím nikdo potrestaný ještě nebyl,“ uvedl. Minulý týden v pondělí to byl samotný policejní prezident, jenž tuto vraždu dal do souvislosti s prací novináře, ačkoliv možností může být více.

Nyní policie informování o celé kauze omezila a novináři vycházejí především z toho, co se dozvěděli v prvních dnech, kdy policie hned na samém začátku informovala nad rámec o tom, co je běžné, a uvedla, že nejpravděpodobnější možnost je, že vražda byla spojena s prací Kuciaka. „Není důvod zatím uvažovat, zda je to jinak, žádná zásadní nová linie, že by vražda měla souviset s něčím jiným, se neobjevila,“ řekl Fila.

V první fázi také policie zadržela sedm Italů a propustila je po osmačtyřiceti hodinách, v téhle souvislosti se otevřeně mluví o tom, že na Slovensku operuje italská kalábrijská mafie ’Ndrangheta, jejíž vztah se slovenskými podnikateli a politiky měl Kuciak zkoumat. V posledním textu, na kterém Kuciak pracoval, podle Fily skutečně popisuje působení Italů žijících na východním Slovensku už mnoho let, podnikají tam a mají kontakty nejen na místní stranické špičky, ale také prý mají kontakty až do nejvyšších poschodí, vazby s politiky jsou zde zřejmé.

„Neexistuje ani pochybnost, že bývalá asistentka premiéra Fica nebo Jasaň, který patřil do jeho nejbližšího okruhu na úřadu vlády, s těmito lidmi byli v kontaktu, podnikali a měli osobní vazby,“ řekl Fila a dodal, že otázkou zůstává, zda skutečně toto má přímou souvislost z vraždou, ale i kdyby nemělo, je to politický skandál.

Filu prý velmi překvapilo, jak slovenská veřejnost organizuje nejen pietní shromáždění, ale i protestní pochody. Tamní lidé volají především po důvěryhodném vyšetřování vraždy novináře. „Je třeba ale počkat, jak velkou bude mít toto hnutí setrvačnost. V minulosti už se něco podobného dělo a nakonec k až tak velké změně to nevedlo,“ řekl s tím, že je ale velmi rád, že se lidé zmobilizovali a už v pátek je čeká druhé kolo větších demonstrací, nakonec však přece jen záleží na tom, jak se k tomu postaví politici a co řeknou členové koalice.

Vláda Roberta Fica je nyní nejen pod tlakem novinářů či veřejnosti, ale také prezedenta Andreje Kisky, podle kterého je narušena důvěra, hranice byly překročeny a není cesty zpět. „Dostali jsme se do momentu, kdy vnímáme aroganci moci, mnoho lidí je přesvědčených, že tato tragédie v mnohém odráží slovenskou realitu, to je strašná vizitka naší republiky,“ řekl slovenský prezident, podle kterého je něco velmi zlého v základech slovenského státu.

Celá vláda Roberta Fica se podle Fily nyní ocitla v pozici, kdy je tlak opravdu velký, hovoří o dvou výjimečných momentech na slovenské poměry. „Jedním je velmi otevřená kritika a konfrontace ze strany prezidenta, který chce předčasné volby, nebo rekonstrukci vlády. Druhá věc je to, že SMER samotný začínají opuštět lidé, odešel ministr kultury, šéf sekretariátu pana Fica,“ uzavřel Fila s tím, že něco takového Slovensko ještě nevidělo. SMER podle něj byla strana, která se vyznačovala velkou mírou loajality a nízkou mírou kritiky a takovéto protestní odchody jsou věc, která se stává velmi zřídka, a vzniká tak výjimečně tlak i zevnitř samotné strany. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Francouzi cvičili Ukrajince, ti začali utíkat už při výcviku. Byl to prý nápad Zelenského

7:20 Francouzi cvičili Ukrajince, ti začali utíkat už při výcviku. Byl to prý nápad Zelenského

Ukrajinci stále čelí velkému tlaku na více místech na frontě. I proto, že jim scházejí vojáci, které…