Současný i bývalý premiér promlouvají ke svým voličům prostřednictvím videí na sociálních sítích. Petr Fiala mluví rozvážným klidným hlasem, i když říká, že žijeme v těžké době. Jeho nový pořad se jmenuje Otázky a odpovědi z Kramářovy vily. V něm mluvil i o cenách energií. „Jsou opravdu velký problém. Konkrétně to dopadlo na konkrétní lidi. Mají potíže s rozpočty ve svých domácnostech, dostávají se do energetické chudoby. Jednak nastal nárůst cen, ale taky došlo ke krachu významných dodavatelů, a to se projevilo na skokovém růstu,“ povšiml si. „My jsme na to samozřejmě reagovali. Dokonce to byl jeden z prvních úkolů, který jsme jako nová vláda museli řešit. A nešli jsme cestou, co navrhovala předcházející vláda Andreje Babiše, nějakých plošných opatření, která vlastně nepomohou dost těm, kteří pomoc potřebují, ale v uvozovkách pomáhají těm, kteří pomoc vůbec nepotřebují, protože třeba mají fixní smlouvy a ty se ceny energií vlastně nedotkly,“ vysvětlil.
Poté sděloval, co vláda udělala konkrétně. „Za prvé jsme připravili takovou úpravu sociálních dávek – mám na mysli příspěvek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc –, aby je mohli použít lidé, kteří se dostanou do energetické chudoby nebo kterým tato chudoba hrozí. My jsme ty dávky upravili. Upravili jsme je tak, aby byly pro tento případ využitelné, a taky jsme spustili informační kampaň, aby lidé opravdu věděli, kdo na tu dávku má nárok, jak o ni mohou požádat, co to pro ně znamená. Tady bych doporučil všem, ať se podívají na stránky, o kterých už mluvil veřejně ministr Jurečka. Na stránky energetickyprispevek.cz, kde si lidé najdou všechny informace, které k tomu potřebují. Samozřejmě počítáme i s tím, že ne všichni a zvlášť část seniorů se nekamarádí úplně s internetem, tak dostanou informace prostřednictvím Správy sociálního zabezpečení informačním dopisem v době, kdy budou dostávat důchod, a ke každému se dostane informace, na co má nárok, jak si o to může požádat. Tak aby nikdo nepropadl záchranným sítem, které jsme tu vytvořili proto, aby na lidi energetická chudoba dopadla co nejméně, nebo abychom jim dokázali pomoci, když opravdu pomoc potřebují,“ uvedl premiér.
Selhal dohled státu nad obchodníky s energiemi
Jak chce řešit krachy dodavatelů energií? „Mám pocit a dokazují to analýzy této situace, že tady selhal dohled státu nad obchodníky s energiemi. Že i ten krach významných dodavatelů bylo vlastně něco, co se v podstatě nemůže stát. Takže ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela začal hned dělat kroky, aby se to do budoucna nemohlo stát. Jedná s Energetickým regulačním úřadem, připravujeme takové změny, aby stát měl možnost kontroly, aby ten trh byl a ti, kteří se na něm pohybují, měli nějaká jasná pravidla a nestalo se to, že jsou najednou statisíce domácností a firem vystaveny něčemu takovému, jako se to stalo na konci minulého roku. Takže budeme v tom postupovat. Dovedu si třeba představit, že to bude stejně účinná regulace, jako je třeba na finančním trhu. Prostě musí to být něco, co lidem dá jistotu, že tohle už stát nepřipustí, protože jedna věc je růst cen, která má i nějaké mezinárodní příčiny. Druhá věc je krach dodavatelů, který prostě na ty lidi dopadá bezprostředně, a to jako stát nemůžeme dlouhodobě dopustit,“ řekl Petr Fiala.
Poté mluvil o tom, jaké má stát nástroje na ovlivňování cen energií. „Musíme si uvědomit, že ceny energií ovlivňuje i mezinárodní a evropské prostředí. Jsme si vědomi toho, že musíme dělat i střednědobá a dlouhodobá opatření, abychom ceny energie mohli garantovat v nějaké rozumné výši, ale také abychom byli energeticky soběstační. Abychom věděli, že budeme mít do budoucna dost energie v rozumných cenách,“ konstatoval a vysvětloval, že ceny energií se nevytvářejí jenom u nás. „Byla by iluze si to myslet. Kdo říká, že máme uzavřít energetický trh, tak neví, tak vůbec neví, o čem mluvil,“ tvrdil Petr Fiala.
„To je takzvaná taxonomie. Je to hrozně důležité, protože to ukazuje, že ty typy energetických zdrojů a výroby energie, které dlouhodobě odpovídají klimatickým cílům Evropské unie, jsou podporovatelné a přijatelné. Pro Českou republiku bylo nesmírně důležité, aby se v té taxonomii objevilo jádro. A aby tam byl plyn. Jádro jako dlouhodobý zdroj, plyn jako přechodný. Ale aby to byly ty zdroje, o které se můžeme opřít, které budou nadále akceptovatelné a podporované, a to se podařilo. Ale musím říci, že jsme vyvinuli velké diplomatické úsilí. Hned pár dní po jmenování vlády jsem se obrátil na předsedkyni Evropské komise paní Ursulu von der Leyenovou, kde jsem se jí snažil vysvětlit, proč jsou pro Českou republiku jádro a plyn tak důležité. Účastnil jsem se různých diplomatických ofenziv, vytvořili jsme spojenectví se státy střední Evropy, ale i s Francií, které chtěly prosadit jádro do té taxonomie. Výsledek je pro Českou republiku určitě přijatelný. A takhle to musíme dělat. Nemůžeme jenom říkat ne a nemít žádnou alternativu. Musíme vyjednávat, shánět si spojence, akceptovat i to, že naši přátelé v Evropské unii mají třeba jiné představy, ale my jim musíme dokázat, co jsou naše zájmy, a dosáhnout takových výsledků, které jsou pro české občany přijatelné a dobré a udržitelné,“ sdělil premiér.
Další dobrou otázkou bylo, zda neupřednostňujeme ochranu klimatu před zájmy lidí. „My nemáme problém s těmi cíli energetické politiky a ochrany klimatu. Ale načasování, harmonogram a konkrétní kroky musejí odpovídat možnostem a zájmům jednotlivých zemí. Nesmí se prostě stát, že se lidé kvůli klimatickým cílům dostanou do chudoby, která je způsobena nedostupnou energií. Česká republika nemá takové přírodní podmínky, abychom z obnovitelných zdrojů vyrobili dost energie. My potřebujeme jadernou energii, a proto to jádro dostat do taxonomie bylo pro nás tak nesmírně důležité,“ vysvětlil premiér. Mluvil také o dostavbě Dukovan, která podle něj má obrovské zdržení a už předcházející vlády mohly připravit a spustit tendr na dostavbu Dukovan. „My jsme se rozhodli, že to musíme udělat prakticky okamžitě. Jsme připraveni během několika týdnů zahájit tendr na dostavbu Dukovan,“ slíbil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban