Novelu zákona, kterou předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) je pod palbou kritiky i Bezpečnostní informační služby či civilní rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace. Vadí jim totiž podle všeho nedostatečné vymezení povinností vojenských zpravodajců, zároveň jim vadí i údajně nedostatečná ochrana před zneužitím Vojenského zpravodajství.
„Na klubu ODS jsme se o tom ještě nebavili. Počkáme se stanoviskem na další čtení i na odborný seminář, který by měl být uspořádán a snad by měl jednoznačně odpovědět na nevyjasněné otázky,“ uvedla poslankyně za ODS Jana Černochová. Obdobně hovořil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.
Novela by měla vojenským zpravodajcům umožnit nepřetržitě monitorovat veřejné komunikační sítě a služby elektronické komunikace. Díky sběru neadresných dat proudících přes internet by měli být schopni případně definovat, odkud pochází útok a následně jej odvrátit. Obsah komunikace mezi lidmi by se však monitorovat neměl.
„Návrh vylučuje zásahy do soukromí a garantuje vícestupňovou kontrolu,“ ubezpečuje Metnar. Úřad pro zahraniční styky a informace však novelu kritizuje za to, že se nezabývá spoluprací s ostatními zpravodajskými složkami, BIS se pak obává o nezávislost nově posílené tajné služby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef