Cenzura pod vedením Langšádlové a Jandy. Proevropské elity prý tento týden už úplně propadly hysterii, Petr Žantovský ji pro vás shrnul

05.03.2016 14:24 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Otevřená výzva českých zákonodárců k zavedení cenzury je hlavním tématem pravidelného ohlédnutí Petra Žantovského za tím nejdůležitějším, co v uplynulém týdnu v souvislosti se sdělovacími prostředky zaznamenal. Vynechat nemohl ani výzvu hrstky senátorů zaměřenou proti prezidentu Miloši Zemanovi, kterou Česká televize vydávala za počin celé horní komory parlamentu. Připomíná to, že hosty ČT bývají vždy ti, kteří přijedou na pozvání Knihovny Václava Havla nebo think-tanku Evropské hodnoty.

Cenzura pod vedením Langšádlové a Jandy. Proevropské elity prý tento týden už úplně propadly hysterii, Petr Žantovský ji pro vás shrnul
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Za nejdůležitější mediální sdělení týdne považuje Petr Žantovský skutečnost, že čeští zákonodárci zcela otevřeně vyzvali k zavedení cenzury. Stalo se tak na konferenci „Jak porazit kremelskou dezinformační kampaň?“, kterou pod záštitou poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové zorganizovaly v Poslanecké sněmovně Evropské hodnoty v čele se zástupcem ředitele tohoto think-tanku Jakubem Jandou, jenž se předtím, než se pustil do srdnatého hájení „evropských hodnot“, věnoval natáčení pornofilmů pro homosexuály. „Ta výzva k zavedení cenzury zazněla z více stran, ať už to byl pan Gabal z KDU-ČSL nebo paní Langšádlová z TOP 09. A musím říct, že to zdaleka není první a určitě ani ne poslední pokus,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Koneckonců cenzurovat lze různými způsoby, nejen přes takzvané proruské obsahy, jak by rádi účastníci této konference. „Už ten jejich záměr je sám o sobě velice diskutabilní, protože kdo posoudí, co je proruský, neproruský nebo protiruský obsah. To posoudí asi zase jen paní Langšádlová. Zřejmě si chystá budoucí působiště, až jí skončí volební období v Poslanecké sněmovně. Její strana se pomalu řítí do propasti nevolitelnosti, tak se patrně chce stát ředitelkou budoucího hlavního Úřadu pro tisk a informace, jako byl FÚTI, teď by to byl ČÚTI, Český úřad pro tisk a informace, v šedesátých letech Hlavní správa tiskového dozoru. Tak tomu se velmi blížíme. Musím říct, že ten Úřad pro dozor nad informacemi bude určitě velmi moudře veden, protože když sleduji vyjádření paní Langšádlové k různým expertním věcem, mám pocit, že nás vede moudrá dáma,“ poznamenává mediální odborník.

Europeistický neomarxismus je úplně na konci s dechem

Obzvlášť její větu, že „Evropská unie byla po válce založena moudrými pány, aby zabránili dalším válečným konfliktům“, považuje za velmi zajímavé sdělení. „Já bych doporučil paní poslankyni, aby si laskavě trošku přečetla moderní historii a zamyslela se nad tím, co to bylo Společenství uhlí a oceli, jaký byl opravdový průběh evropské integrace, co to bylo Evropské hospodářské společenství, potom Evropská společenství. Pravda, to všechno bylo po válce, ale z vyjádření ‚po válce‘ si člověk vybaví tak roky 1945, 1948, 1949, 1950, ale my se bavíme o docela jiných letech. Proto by bylo dobré, kdyby si paní Langšádlová doplnila alespoň základní vzdělání, protože tohle se učí v deváté třídě základní školy nebo v občanské nauce či v dějepise na středních školách, když už nás chce poučovat o tom, jak máme vidět a reflektovat svět okolo sebe, aby alespoň měla správné informace,“ myslí si Petr Žantovský.

Místopředsedkyně TOP 09 ho rovněž „potěšila“ větou, že propaganda – míněno protievropská – míří na zpochybnění Evropské unie, „o kterou je opřena naše prosperita a bezpečnost“, což od ní už slyšel mnohokrát. „To je taková mantra, která mi připomíná hesla sedmdesátých a osmdesátých let, kde ovšem místo EU byly RVHP nebo Varšavská smlouva, které byly též ‚pilíři naší prosperity a bezpečnosti‘. Tehdy se neříkalo prosperita, ale národní bohatství či bohatství lidu a podobně, ale znamenalo to totéž. To jsou tak nebezpečné vyprázdněné fráze, které ukazují jenom to, že jako komunismus na konci osmdesátých let i tenhle europeistický neomarxismus je v podstatě úplně na konci s dechem. Jsou to poslední výkřiky toho, jak se snaží udržet u vesla. Je to taková zvláštní paralela,“ upozorňuje mediální analytik.

Bruselský socialismus, stejně jako ten osmdesátých let, změnu nepřipustí

V té souvislosti zmiňuje francouzsko-polský film Danton s Gérardem Depardieu v hlavní roli, který ve čtvrtek odvysílala ČT art. „Člověk si nad historií Velké francouzské revoluce uvědomuje, jak se stále opakují tytéž fatální chyby. Francouzská revoluce dala moc do rukou Robespierrovi, který poté rozpoutal docela slušný masakr mezi svými ještě nedávnými spolupracovníky a posléze se stal jednou z historicky dominantních obětí tohoto masakru. Totéž se vlastně přihodilo některým vůdčím komunistům v Sovětském svazu ve třicátých letech, potom v padesátých letech v ostatních státech východního sektoru. Vzpomeňme na Slánského, jenž přece zahájil procesy a později se stal jednou z jejich nejvyšších obětí. Je to stále totéž,“ připomíná Petr Žantovský.

A totalitní režim, protože Evropská unie už není nic jiného, cítí, že je v koncích. „A myslí si, že zachrání sebe sama tím, že přitvrdí třídní boj, že přitvrdí zostření a prohloubení třídního boje. To je přece hloupost. Žádné zostření třídního boje nevede k záchraně systému, který potřebuje třídní boj a boj s nepřáteli, takový režim je odsouzen k zániku. Kdyby ten režim chtěl přežít, tak by měl udělat něco úplně jiného. Zamyslet se nad svou podstatou a nad svou praxí a začít reformovat svoji praxi, odřezávat činnosti a aktivity, které jsou nesmyslné a způsobují faktory zániku. Jenže to by nemohl být ten dnešní bruselský socialismus, který toto nepřipustí, stejně jako to nepřipustil socialismus osmdesátých let. Jeho představitelé žijí v tom, že mají pravdu, že dělají všechno dobře, a pokud to někdo nechápe, je to jeho chyba,“ míní mediální odborník.

Volání po nepolitické politice, při níž nezáleží na volebních úspěších stran

Dnes nás tedy paní Langšádlová a spol. přesvědčují o tom, že Evropská unie dělá všechno dobře. „Zatímco my ostatní, kteří to nechápeme, i když nás je podle průzkumů osmdesát procent, jsme ti hloupí, ti, kteří přilévají olej do ohně a prohlubují propast mezi tou ‚zlatou‘ Evropskou unií, o niž se ‚opírá naše prosperita a bezpečnost‘. To jsou všechno na první pohled banální fráze, které známe velmi silně z nedávných dějin. Nebezpečné je na tom to, že je zapotřebí na to svolávat a ještě navíc k tomu v parlamentu a podobných důležitých prostorách takové akce, jakou byla ta, kterou pořádaly Evropské hodnoty. To je ten think-tank, o kterém jsme se bavili už mnohokrát. A dobře víme, že jeho vazba na Josefa Zieleniece, Petra Koláře a tento druh lidí je velmi silná, a je tedy zjevné, o co usiluje,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bylo to jasné.“ Klaus o spojení Pavla a vlády. Vytáhl děsivé číslo

13:23 „Bylo to jasné.“ Klaus o spojení Pavla a vlády. Vytáhl děsivé číslo

Nit suchou nenechal na vládě premiéra Petra Fialy (ODS) ani exprezident Václav Klaus. „Vláda se nech…