Úvodem Černochová hovoří o tom, jaké by byly dopady použití jaderných zbraní na Ukrajině. „Chtěla bych ubezpečit občany České republiky, že pokud by byly ze strany Putina – a pevně věřím, že se to nestane – použity taktické jaderné zbraně na Ukrajině, nebude to mít vůbec žádný dopad na české občany,“ uvádí na základě větší vzdálenosti mezi Ukrajinou a Českem.
Kromě jiného také prozradila, jak to vypadá s žádostmi Čechů o vstup do ukrajinské armády. Je jich výrazně více, než kolik jich dostalo souhlas. Téměř třem stovkám byla zamítnuta. „Souhlas dostali 103 žadatelé, dalších třináct se souhlasným doporučením budeme ještě odesílat panu prezidentovi a 299 žadatelů souhlas nedostalo. Mezi důvody patří třeba nějaký trestněprávní delikt z minulosti,“ zmiňuje Černochová.
Celý rozhovor najdete ZDE.
Ve světle částečné mobilizace v Rusku byla dotazována, zda se i Česko připravuje na podobný krok. „Snažíme se na to mechanismy co nejlépe připravit. Žili jsme tady tři dekády v iluzi, že nějaké větší válečné konflikty nemohou nastat a že se nacházíme na mírovém kontinentu, bohužel realita je jiná.
Všechny země, pro které to byl nepříjemný budíček, musejí redefinovat některé své strategické dokumenty včetně mobilizačních plánů,“ říká, že mobilizace v tuto chvíli není na pořadu dne.
„Nebudu teď strašit občany mobilizací a nechci na to ani pomyslet. Pevně věřím, že situaci na Ukrajině zvládneme tak, že nedojde k zapojení našich vojáků přímo do konfliktu,“ dodává Černochová, že si přeje, aby se Česko nadále zapojovalo vojenskou a humanitární pomocí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab