Někdejší šéf Pražské plynárenské komentoval rezoluci europarlamentu, který vyzval národní vlády k okamžitému konci dovozu fosilních paliv. Jednak už dříve poznamenal, zda si europoslanci uvědomují, že země mají různou citlivost na přerušení těchto dodávek. „Vypnout plyn je jen o maličko lepší než vypnout vodu. Spíš o maličko horší. To není jen o tom, jestli se osprchujeme, jestli si uvaříme, protože většina restaurací vaří na plynu. Ale je to o tom, že 85 % spotřeby plynu v České republice je v technologiích,“ varoval Janeček a zmínil jeden konkrétní následek pro český průmysl: „Bez plynu automobilka nevypálí žádnou karosérii.“ Vysvětlil, že odstřižení se od plynu z Ruska bude znamenat, že za chvíli nebude v Česku plyn žádný.
Podotkl, že je potřeba znát technická fakta. Například, že žádný terminál na zkapalněný plyn není propojen s plynovým potrubím vedoucím do Česka. A že norský plyn není stejný jako ruský a má jiné vlastnosti při spalování. Kromě toho, stejně kritická je situace v Německu, kde jeden závod (BASF) má stejnou spotřebu plynu jako veškeré topení v Německu. „Nedovedu si představit, že by k nám nějaký dotekl,“ pochyboval o tom, že by vzhledem k německé spotřebě norský plyn dorazil do ČR. Jinými slovy, kdo v Česku prosazuje odstřižení se od ruského plynu, tak dle Janečka prosazuje odstřižení se od plynu jako takového.
Zásoby plynu má Česká republika dle oficiálních čísel na asi 26 dní, ale Janeček odhaduje, že ve skutečnosti asi tak na 8 až 9 dní. Protože v kalkulacích se počítá i s plynem v trubkách, ale pokud by se vyčerpal i ten, trvalo by podle něj i roky, než by se potrubí opět natlakovalo.
Janeček poznamenal, že není ani sociolog ani ekonom, takže neví, jaké všechny dopady by odstřižení se od plynu mělo. Ale připomněl, že 75 % plynu se v Česku spotřebuje ve firmách. „Já jsem viděl pirátského poslance, jak se tulil k elektroradiátoru a říkal, že musíme snížit spotřebu plynu. Ale vždyť on ani nebude mít sílu se k tomu dostat, protože kdo ho bude platit? Poslanci možná ano, ale ti lidé nedostanou zaplaceno, protože ty firmy nebudou fungovat,“ namítl. Jako další zmínil roli, kterou plyn hraje ve výrobě hnojiv, tedy při odstřižení se od plynu nebude mít ČR hnojiva a nebude je mít zřejmě ani Evropa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas