Češi jsou ve zpracovávání žádostí o azyl skoro nejpomalější v EU, zaznělo ze zahraničí

08.11.2016 15:18 | Zprávy

Český imigrační proces, který v průměru trvá 12 týdnů, je v Evropské unii jeden z nejpomalejších. Zpracování žádosti trvá delší dobu jen v Itálii. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která se každé dva roky zaměřuje na migrační formality v EU pro vysoce kvalifikované občany třetích zemí. Letos ji rozšířila na 38 zemí.

Češi jsou ve zpracovávání žádostí o azyl skoro nejpomalější v EU, zaznělo ze zahraničí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Většina uprchlíků ze Súdánu se představuje jako Mohamed

Imigrační proces se v ČR skládá z ohlášení volného pracovního místa či získání pracovního povolení na úřadu práce (30 dní), pak se podává žádost o zaměstnaneckou kartu (60 až 90 dní). O ní rozhoduje odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Ještě je nutná registrace na Ministerstvu vnitra a na Úřadu práce. „Současná praxe v Česku ale někdy překročí i zákonné lhůty,“ upozornila manažerka v oddělení imigračních služeb Deloitte Anastasia Verkhorubová.

„Česko lze bohužel považovat za takového ‚antihrdinu‘ průzkumu, co se týče lhůty vyřízení žádosti. Zpracování žádosti trvá delší dobu jen v Itálii, zatímco v polovině zemí, které se průzkumu zúčastnily, včetně Velké Británie, Belgie, Austrálie a Číny, zabere méně než měsíc,‘ uvedla LaDana Edwards, partnerka Deloitte, která vede oddělení imigračních služeb ve střední Evropě.

U dalších podmínek pro znalostní pracovníky, jako je minimální mzda nebo úroveň vzdělání, je ČR v porovnání s ostatními západoevropskými zeměmi přístupná. Nejnáročnější je v Česku i v jiných zemích získat řádné úřední ověření a překlad diplomu.

ČR patří mezi 63 procent zemí, kde se imigrační žádosti musí vyplňovat na tištěném dokumentu. „Česko se snaží být technologicky vyspělou zemí a do technologie investuje nemalé prostředky, například v oblasti daní. Zlepšení efektivity, které zavedení technologií a internetových řešení přinese, by mohly dlouhé zpracovací lhůty zkrátit,“ uvedla Verkhorubová.

Imigrační procesy pro vysoce kvalifikované pracovníky se od těch pro ostatní pracovníky liší především požadovanými kvalifikacemi. Ve většině zemí musí mít cizí občané alespoň bakalářský nebo magisterský titul, aby byli považování za vysoce kvalifikované pracovníky.

„Česká republika nutně potřebuje vysoce kvalifikované pracovníky v oblasti IT a kvalifikované pracovníky ve výrobním sektoru. Vítáme snahu vlády tyto potřeby řešit zavedením speciálních programů. Domníváme se však, že by k imigraci bylo možné přistupovat komplexněji, aby země zůstala konkurenceschopná vůči rostoucím ekonomikám střední Evropy a dalších zemí,“ dodala Verkhorubová.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…