Ivan Hoffman do volebního roku: Od této vlády nečekejte férovou hru

02.01.2025 19:09 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Od vládních stran, zahnaných do defenzivy, nelze očekávat férovou hru. Žádná špinavost jim nebude cizí, odhaduje Ivan Hoffman průběh začínajícího roku před volbami. Čerstvý příklad z USA ale podle něj ukazuje, že ani finty s korespondenčními hlasy a aktivity politických neziskovek nestačí.

Ivan Hoffman do volebního roku: Od této vlády nečekejte férovou hru
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Dvě nejdůležitější věci, které řeší politici, jsou, jak se dostat k moci a jak se u moci udržet. Není přitom jasné, co je těžší. Být u moci je z jedné strany hendikep, neboť vlády občanům více škodí, než slouží, ale je to i výhoda, neboť kdo má moc, má větší šanci zmanipulovat volby ve svůj prospěch. O získání moci anebo o udržení se u moci rozhodují volby, což je moment, kdy politici u moci už nemají situaci zcela pod kontrolou a opozice ještě vliv na situaci nezískala. Suverénem tohoto momentu politického bezvládí bývá volič. Pouze ale za předpokladu, že volby nemohou nic podstatného změnit. 

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
92%
hlasovalo: 14622 lidí

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny půjde o to, zda se u moci udrží vláda, která má podporu čtvrtiny občanů. Aby se tak stalo a vládnoucí parta mohla nadále šikanovat lid, který ji nechce, nemohou nechtěné politické strany nic ponechat náhodě. Od vládních stran, zahnaných do defenzivy, nelze očekávat férovou hru. Žádná špinavost jim nebude cizí.

Opozice má na své straně veřejné mínění. Vděčí za to vládní neschopnosti, nekompetentnosti a dech beroucí aroganci. Naproti tomu kartel vládních stran drží všechny nejvyšší ústavní funkce, má svého prezidenta, kontroluje Ústavní soud a nadržují mu veřejnoprávní média. Díky servilnosti k Bruselu a Washingtonu může vláda počítat s benevolencí Evropské unie v případě falšování voleb započítáním netransparentních korespondenčních hlasů anebo zneplatnění nevyhovujícího výsledku Ústavním soudem. K tomu lze počítat s aktivitou politických neziskovek, prostřednictvím kterých se do voleb bude na straně vlády vměšovat spřátelené zahraničí.

Nic z toho ale při masivní nespokojenosti veřejnosti nemusí stačit. Čerstvý příklad z USA, kde se proti úřadujícím demokratům s celou vládní mašinerií a progresivními médii v zádech prosadil opoziční republikán, ukazuje, že volby mohou rozhodnout nezávislá média, sociální sítě a internetové platformy, nepodaří-li se je umlčet. Podmínkou úspěchu našeho vládního kartelu je důsledná cenzura opozičních názorů. Garnitura, která nám vládne, nemá šanci ovládnout veřejnou diskusi. Prostě jim k tomu chybějí argumenty a inteligence. Šanci zůstat u koryta mají jen za předpokladu, že svobodnou, otevřenou předvolební diskusi znemožní.

Cenzura se dnes maskuje za boj s takzvanými dezinformacemi, za vymezování se vůči populismu či extremismu. Zastrašování oponentů a jejich kriminalizace se děje ve jménu hodnot, šermuje se při tom demokracií, právním státem či stavem ohrožení vnějším či vnitřním nepřítelem. Vláda je v jedné osobě prodavačem strachu i zastrašovatelem nepodvolených občanů. Jak rozsáhlých represí vůči občanům se v příštích měsících vláda dopustí, ale bude záviset od toho, co si veřejnost nechá líbit.

Vláda menšiny nad většinou je obtížná disciplína. Totalitní techniky je třeba realizovat citlivě, šikovně, aby nefungovaly jako bumerang. Když se to ale s citlivostí přežene, nejde z politiků strach. Obecně platí, že respekt nevzbuzují slaboši, byť i dělají ramena a předvádějí strategickou komunikaci. Současná koalice má na výběr, zda vsadit na brutalitu, anebo doufat ve společenskou apatii. Pravděpodobně zkusí tu brutalitu a šeredně na to doplatí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dříve byla politická společnost rozdělena systémově, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 02.01.2025 20:44:17
utříděna podle politických preferencí (levice, pravice) Po době určitého rovnostářství od války do osmdesátých let se začala štěpit znovu a to strukturálně, její vnitřní uspořádání už nebylo podle politických hodnot, ale podle lidských povah a tady začal kámen úrazu. Jste-li vzdělán v nějakém pofidérním oboru, mravnost vám nic neříká, národ je pro vás špinavé slovo, služebnost do zahraničí nejvyšší metou, drzost a arogance běžnou výbavou vaší konverzace a BEZOHLEDNOST!! vaším mravním vodítkem - tak vítejte v klubu "liberální" demokracie. Politických názorů můžete být různých, stačí, že jste mravní špína. Pod jeden deštník se tak dostane nenávistný kněz, bolševický lampasák, prodavačka mobilů, pofidérní profesor, ožralá herečka, programový nevzdělanec, raplovitá stařena i komunikátor vlády, nadávající občanům do bravu. Povahy jsou dnes dělítkem na "My a Oni", nikoli politická orientace. Čím je odpornější, tím větší výsluní. Musíme ten hnůj z naší země vyplavit jak Héraklés vyplavil Augiášův chlév, bandu blbou, mizernou, poplatnou, lizprdelní, neschopnou, shnilou! Hnus, co se děje! Však oni se nám přestanou smát do obličejů.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…