Hekrdla odmítl Čulíkův názor, že česká média jsou zvlášť extremistická nebo zvlášť hysterická. „Protože stejně tak můžeme říci, že taková média jsou maďarská, polská. A dokonce narůstající trend hysterizace vidíme i v západní Evropě. Jde o širší proces, do jehož karikatury se promítá česká nezkušenost a prvoplánovost,“ uvedl Hekrdla.
Čulík uvedl, že „nechvalně známé ParlamentníListy.cz česká veřejnost miluje“. Něco takového by podle něj ale v anglosaském nebo německém kulturním prostoru nemohlo vycházet.
Podle Hekrdly ale v americkém kulturním prostoru by něco takového vycházet mohlo. „Tam máte spoustu webů vysloveně neonacistických, kde se tomu dává volný průběh,“ upozornil Hekrdla.
Celé video je ZDE
Liberální demokracii by to kompromitovalo
Poukázal na to, že mediální diskurs je veřejný diskurs, je to záležitost navýsost politická. „Když s tím chcete bojovat, musíte najít způsob, jak jej porazit politicky. Protože nejhorší, co se může právnímu řádu stát, je, že vyjde naprázdno. Že to nestíhá. To máte jako vyhlášku, že dělbuchy smí bouchat jen 31. prosince a 1. ledna. To se samozřejmě nedodržuje a ta vyhláška nemá žádnou autoritu,“ podotkl.
A upozornil, že se jedná o tak široký proud, že nasadit na to prokurátory a biřice by liberální demokracii dostalo do jakéhosi výjimečného stavu a kompromitovalo by ji to. „Vedení států a společností musí najít způsob, jak oslovit frustrovaný lid, ale humanizovat ho. Jak přehodit tu výhybku z fašizoidního bahna a já myslím, že mnozí politici to ani dělat nechtějí,“ poznamenal Hekrdla.
Řešení nabízí psycholog
Čulík vidí možnost řešení v příkladu amerického psychologa Marshalla Rosenberga. Ten se specializoval na nenásilnou komunikaci. A zjistil jednu věc. „Když někdo na vás jde agresivně, tak se ho máte zeptat, co potřebujete. Jaké jsou vaše potřeby, čím jste frustrován. Zvali si jej například na jednání mezi Palestinci a Izraelci. Měl tam jednu skupinu izraelských rodičů, jimž Palestinci zavraždili děti a palestinských rodičů, jimž Izraelci zavraždili děti. Ty skupiny se šíleně nenáviděly. A on dokázal odstranit tuto nenávist během dvaceti minut a ukázalo se, že rodiny z obou stran potřebují hlavně bezpečí,“ naznačil možnou cestu Čulík.
LIdé chtějí změnit systém
Poukázal také na ještě jeden aspekt celého problému. Upozornil na něj prý bývalý ředitel BBC, nyní ředitel New York Times Mark Thompson. Totiž, že vláda je dnes nesmírně složitá záležitost. „A ještě technokrati ve vládě nevědí, jak ty věci řešit a diskuse probíhá na takové úrovni, že se k normálním lidem nedostane. Normální lidé nemohou rozhodovat o složitých ekonomických otázkách, jak se ukázalo třeba v britském referendu o Brexitu, kde rozhodovali o něčem úplně jiném, než o odchodu z EU,“ uvedl Čulík.
Podle Hekrdly lidé v britském referendu projevili svou frustraci, z oprávněných důvodů, ale směřovanou na nesprávné cíle. Lidé tak prý říkají, že chtějí změnit systém.
„Takže Češi svou oblibou Parlamentních Listů říkají, že chtějí změnit systém?“ reagoval Čulík. Podle Hekrdly jsou tady ParlamentníListy.cz od toho, aby lidi uchýlily k tomu, že systém se změní tím, že vyženeme zkorumpované politiky nebo že vyženeme uprchlíky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam