Češi považují za největší hrozby imigraci a terorismus. A ne klimatickou změnu, zlobí se politik od Zelených

30.12.2018 21:20 | Zprávy

Výsledky posledního šetření Eurobarometru vrhají podle regionalisty a nového předsedy jihomoravské krajské organizace Zelených Matouše Vencálka na stav české veřejné debaty nelichotivé světlo. „Češi se bojí nereálných hrozeb, ty skutečné je nechávají chladnými,“ píše v komentáři pro Deníkreferendum.cz s tím, že malý příznivý vývoj ale přece jen zaznamenat lze.

Češi považují za největší hrozby imigraci a terorismus. A ne klimatickou změnu, zlobí se politik od Zelených
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

„Je bohužel zvykem, že se Češi obávají především imigrace a terorismu, a to nepoměrně víc než obyvatelé zemí, kteří se s imigrací i terorismem potýkají. Naopak změny klimatu Češi za problém na rozdíl od obyvatel zemí západní a severní Evropy nepokládají,“ shrnul Vencálek výsledky další vlny celoevropského průzkumu Eurobarometr, který mimo jiné zkoumá, co pokládají obyvatelé jednotlivých členských zemí za největší problémy, kterým čelí Evropská unie. 

Imigraci jako největší problém vnímá osmapadesát procent Čechů. Terorismus jako problém považuje dvaačtyřicet procent českých obyvatel. A třetím nejčastěji zmiňovaným problémem pak byl se šestnácti procenty stav veřejných financí v členských státech.

V celé Evropské unii byly nejčastěji rovněž uváděny tyto tři problémy, ale s poměrně odlišnou četností – imigrace čtyřicet procent, terorismus dvacet procent a stav veřejných financí devatenáct procent.

Co se terorismu týče, nemají prý Češi konkurenci. „Není v Evropě země, jejíž obyvatelé by terorismus jako hrozbu pro Evropu uváděli tak často jako Češi. Švédsko, Španělsko, Německo, Finsko, Francie či Belgie uvádějí tyto problémy daleko méně často než Češi a například obyvatelé ostatních zemí Visegrádské čtyřky,“ dodal Vencálek.

Naopak změny klimatu mezi největší problémy, jimž Evropská unie čelí, zařadilo pouze osm procent Čechů. „I v tom se bohužel odlišují od zemí západní a severní Evropy – nejčastěji ji uváděli Švédové, a to takřka polovina z nich, tedy šestačtyřicet procent,“ upřesnil regionalista s tím, že je zmínila také zhruba třetina Finů, Nizozemců a Dánů a čtvrtina Irů, Francouzů a Němců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…