Přírůstky případů covidu-19 v Česku na přelomu října a listopadu dosahovaly rekordních hodnot kolem 15 000 nakažených denně. Tehdy byl každý účastník průzkumu ve větším kontaktu – aspoň po dobu pěti minut – v průměru jen se 13 lidmi za týden. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat a současně přibývalo lidí, s nimiž se dotázaní setkávali. V týdnu mezi 30. listopadem a 6. prosincem tak byl každý Čech v užším kontaktu v průměru už se 16 lidmi. V tomto týdnu vláda zmírnila opatření proti šíření koronaviru. Otevřely se obchody, restaurace či provozovny služeb.
Výrazně například stoupl podíl Čechů, kteří navštěvují rodinu a přátele. Na konci října se aspoň jednou za týden setkalo s příbuznými či známými jen 46 procent lidí. Na začátku prosince už za rodinou a kamarády vyrazilo 57 procent dotázaných.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab