Výzkum byl realizován v České republice, Maďarsku, Slovensku a Polsku. Lidé byli dotazováni, zda se změna režimu v roce 1989 vyplatila a jestli přinesla spíše užitek nebo ztrátu. Že se změna vyplatila, si myslí nejvíce Poláků, a to 71 %, přičemž dokonce 39 % si myslí, že se vyplatila rozhodně.
„Na druhém místě v tomto ohledu skončila Česká republika, kde názor, že se změna systému vyplatila, zastává více než třípětinová většina (63 %) respondentů. Mezi nimi se ovšem jako nejčastější objevuje varianta odpovědi ‚spíše se vyplatila‘, což uvedly téměř dvě pětiny (38 %) dotázaných, zatímco odpovědi ‚rozhodně se vyplatila‘ tvořily jen čtvrtinu,“ uvádí průzkum.
Ve spokojenosti následuje Slovensko, kde změnu systému hodnotí pozitivně 56 % dotázaných, ovšem pouze necelá pětina si myslí, že se rozhodně vyplatila. Nejskeptičtější jsou Maďaři, kde se změna vyplatila jen podle 48 % dotázaných.
Podobné výsledky přineslo i odpovídání na otázku, zda změny po roce 1989 přinesly spíše užitek nebo ztrátu. Zde jsou opět nejspokojenější Poláci, podle více než dvou pětin (45 %) přinesly změny užitek a podle více než čtvrtiny (27 %) je celková bilance vyrovnaná.
„V České republice názor, že změny po roce 1989 byly lidem spíše k užitku, pak zastává o málo více než třetina (37 %) respondentů, opačný postoj zaujímá 29 % Čechů a podobný podíl (30 %) považuje celkovou bilanci užitku a ztrát z pohledu lidí za vyrovnanou,“ stojí dále v textu. Co se týče Slováků a Maďarů, zde vidí změny po roce 1989 za užitečné shodně 27 % lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan