Zrušená ruština: Povinnou jsem nenáviděl. Teď jsem za ní vděčný

15.01.2025 19:11 | Monitoring

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) představil nové rámcové vzdělávací programy (RVP) pro mateřské a základní školy, které vyvolaly bouři. Změny se týkají zejména jazykového vzdělávání – angličtina má být povinná už od první třídy, zatímco výuka ruštiny má být ukončena. Kritici to označují za omezení možností dětí učit se jazyk jedné z rostoucích velmocí, což podle nich snižuje jejich budoucí uplatnění. Někteří hovoří o propagandě a praktikách bolševiků, které zbavují děti volby a zužují jejich perspektivu. Bek odmítl, že by za krokem stály politické zájmy.

Zrušená ruština: Povinnou jsem nenáviděl. Teď jsem za ní vděčný
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Mikuláš Bek

Plánované ukončení výuky ruštiny jako druhého cizího jazyka vyvolává na sociálních sítích nemalý odpor.

Vlastimil Veselý ze Společnosti pro obranu svobody projevu upozornil, že ruština jako jazyk jedné z významných světových velmocí, zejména v rámci skupiny BRICS, je stále důležitá. Hovoří o praktikách minulého režimu. „Kulturní barbaři a ideologičtí zaslepenci zužující uplatnění našich dětí a vnoučat podobně, jako je zužovali bolševici. Místo toho, aby rozšířili nabídku o čínštinu, zbaví nejmladší generaci možnosti volby učit se jazyk jedné z rostoucích velmocí BRICS, jehož znalost v našem regionu může být konkurenční výhodou,“ napsal na platformě X.

Veselý zdůrazňuje, že se sám musel učit povinně ruštinu i angličtinu, a dnes je rád, že nemusí spoléhat na manipulátory, kteří zkreslují informace, především z Ruska. „Učil jsem se rusky ve školách deset let – povinně, ne svobodnou volbou. Proto jsme ruštinu nenáviděli. Zpětně jsem však rád, že ji ovládám do té míry, že nemusím spoléhat na manipulátory, kteří mi zprávy z Ruska a Ukrajiny přežvýkají po svém. Od čtvrté až páté třídy jsem taky chodil do jazykovky na angličtinu. Za normalizace. Nikdo ji nezakazoval,“ doplnil.

Táže se také, které další evropské země zakážou ruštinu jako Česká republika? A označuje Fialův kabinet za „vládu národní zkázy“. „Za chvíli budeme jako kůl v plotě,“ povzdechl si.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Do roku 1989 , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselibuse... , 15.01.2025 19:50:08
se učila ruština jako hlavní jazyk, k tomu byl výběr druhého jazyka, obvykle němčina, angličtina nebo francouzština. Na gymnáziu jsme si ještě mohli vybrat latinu. Nikdo to za minulého režimu takto ideologicky neřešil. Po roce 89 poklesl zájem o ruštinu, ale za několik let se mnoho dětí bez nátlaku k ruštině dobrovolně hlásilo. Byla pro ně snadnější, než zvládat druhý neslovanský jazyk. Kromě toho, že se jí dorozumíme v Rusku, je řada zemí, kde se ruština dá využít ke komunikaci, protože se jí také učilo povinně nebo později výběrově. Pro ty, kdo umí rusky, je mnohem snadnější rozumět i ostatním slovanským jazykům. Ruština umožňuje poznat život a kulturu mnoha dalších národů, kteří žijí na území bývalého SSSR. ale také např. na internetu je řada filmů z asijských zemí v rušině, které jsou do ruštiny dabovány. Fanatismus této vlády zřejmě nezná mezí.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …