Ondřej Bach se do armády hlásil před třemi lety. Tehdy však kvůli sexuální orientaci neprošel, protože nebyl se svou sexuální identitou úplně srovnaný. Armáda přitom sexuální orientaci při přijímání nezjišťuje. Tehdy ale vojenská psycholožka odhalila při vstupním pohovoru jeho nejistotu a uvedla, že si to nejprve musí ujasnit. „O rok později mi stejná psycholožka dala zelenou ke vstupu,“ uvádí. Dnes už je u čestné stráže a má za sebou i výcvik u bojové jednotky.
Česká armáda je podle Bacha otevřená lidem s menšinovou sexuální orientací a nejde o slabinu. Jako gay přitom otevřeně vystupuje. „S šikanou jsem se nesetkal,“ uvedl Bach, že cítí podporu od svých kolegů i velitelů. Původně však vystudoval taneční konzervatoř v Brně.
O tom, že inklinuje k mužům, tušil podle svých slov od deseti let. V uměleckém prostředí pro něj pak bylo snazší svou orientaci přiznat, než to říct své rodině. Nejprve to řekl svému staršímu bratrovi, jenž jej podpořil. Matce to následně napsal dopisem. Rodiče však jeho orientaci přijali a zahrnuli jej podle jeho slov láskou. „Cítil jsem se milovaný,“ uvedl.
„Pokud by se voják či vojákyně setkali s diskriminací, šikanou či obtěžováním z různých důvodů, je v armádě vytvořen robustní systém k řešení těchto problémů,“ říká pak k této věci Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení armády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.