Prvních sto dnů vládnutí kabinetu Bohuslava Sobotky oznámkovali lidé podle průzkumu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi horší trojkou. „Podle mého by si vláda zasloužila o jeden stupínek lepší hodnocení, protože prošla takovým minovým polem, že je třeba ocenit, že se udržela pohromadě a že přes všechny ty spory a rozpory, které v koalici jsou, existuje stále ještě vůle společně vládnout,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Důvod, proč lidé při hodnocení nedávají vládě lepší známku, spatřuje v tom, že nevnímají celý kontext, k čemuž přispívá i to, že se při výstupech a informacích z vlády často směšují podstatné věci s nepodstatnými. „Proto není mediální obraz Sobotkovy vlády nejlichotivější, ale odpovídá názoru těch lidí, kteří Sobotkovu vládu hodnotí, aniž by věci dávali do souvislostí,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.
Premiér Sobotka proplouvá mezi obludami české politiky zatím se ctí
„Vzhledem k tomu, jaké obtíže provázely sestavení koaliční vlády, a k tomu, že vláda vznikla na základě předčasných voleb, to znamená z určité politické krize, tak to hodnocení je ještě docela dobré, i když můj osobní názor je, že mohlo být o stupínek lepší. Dokonce bych řekl, že to mé optimistické hodnocení je ovlivněno hodnocením chování pana premiéra, který skutečně mezi Skyllou a Charybdou české politiky zatím proplouvá se ctí,“ domnívá se politolog.
Zamýšlí se i nad atmosférou ve společnosti necelé tři týdny před volbami do Evropského parlamentu. Nejsilnější vládní strana si vybrala do svého čela nestranického sociologa Jana Kellera, ale tomu se nijak mohutné podpory od špiček ČSSD nedostává a příliš vidět nejsou ani ti, co ho na kandidátce pro eurovolby následují. „Účel světí prostředky. Republika je pokrytá billboardy a plakáty s panem Kellerem proto, že další lidé na kandidátní listině nejsou tak mediálně atraktivní,“ podotýká Zdeněk Zbořil.
Lidé nebudou volit strany, ale osobnosti podle jejich mediálních obrazů
To je ale podle něj typické i pro ostatní politické strany, protože téměř všechny s výjimkou ČSSD a hnutí ANO počítají s tím, že získají maximálně jedno, nebo dvě europoslanecká místa. „Přitom ten jejich odhad nemusí být vůbec v pořádku, protože tyto volby budou hodně atypické. Spíše než soubojem politických stran budou soubojem osobností, a to ještě nikoli osobností samotných, ale jejich mediálních obrazů. Takže podle toho, jak kdo bude vypadat a jak kdo bude prezentován v médiích tištěných i vizuálních, tak podle toho se asi bude volit,“ očekává politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník