Kauzou známého anglického aktivisty, někdejšího vůdce Ligy na obranu Anglie, který na veřejnosti vystupuje pod pseudonymem Tommy Robinson, začíná přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. Britská policie ho zatkla za to, že před soudní budovou v Leedsu vysílal na Facebook o procesu s gangem Britů většinou pákistánského původu a muslimského vyznání, kteří byli obžalováni z mnohonásobného a dlouhodobého znásilňování dětí. Tommy Robinson byl hned po zatčení odsouzen na třináct měsíců vězení nepodmíněně. Česká média o tomto případu prakticky vůbec neinformovala. Proto naprosto udivilo, když Česká televize v úterý po 21. hodině odvysílala v rámci pořadu 90´ ČT24 zprávu, že aktivista byl na nátlak britské veřejnosti z vězení propuštěn.
„Už jsme o tom dali společně svědectví v Černé knize České televize, že ČT soustavně a dlouhodobě ignoruje skutečnost. Ať je realita jakákoli, tak ji ignoruje, protože z drtivé většiny případů realita není taková, jak by si přáli v České televizi. Ostatně kdysi jedna redaktorka řekla panu Schneiderovi, když ho tam ještě pouštěli: ‚To ale není názor České televize.‘ Tak Česká televize má zřejmě nějaký názor. A tím názorem potom poměřuje realitu. A málokdy se jí podaří, že se s tou realitou potká. Tentokrát se s ní zcela minula. Není to jediný případ, je to deset případů denně, ale tentokrát je to docela frapantní, protože se jedná o mezinárodně sledovanou kauzu, která se nota bene dotýká mezinárodně super sledovaného problému s migrací lidí ze třetího světa do prostor tzv. starého kontinentu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Česká televize jako jediná oznámila Robinsonovo propuštění
Poukazuje tím na výše zmíněnou blamáž veřejnoprávního média. „Česká televize patrně jako jediné médium oznámila, že byl aktivista Robinson propuštěn z vězení. To nikdo jiný nezveřejnil. Buď je Česká televize fenomenálně informovaná a má lepší informace než kdokoli jiný včetně BBC, CNN, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Reuters, AP a dalších, je prostě nejlepší, protože to ví jediná. Nebo je to jinak, že to prostě není pravda. To je verze, k níž se zřejmě přikloníme, když se na to díváme v tuto chvíli. že jenom lžou, jako když tisknou. Když si vzpomeneme na listopad 89, tak se říkalo, že Československá televize lže, jako když Rudé právo tiskne. Myslím, že minimálně ta první část pro ČT platí, do té druhé bychom si asi dokázali dosadit názory různých periodických tiskovin. Česká televize prostě lže. A to způsobem, který je i dost neuvěřitelný,“ poznamenává mediální analytik.
Kromě lhaní České televize může existovat ještě varianta, že nás ČT zítra nebo jindy překvapí a přinese důkazy o svém tvrzení. „Pokud to není lež, ale nějaká hra, tak se můžeme dostat k tomu, že je to něco na způsob druhé zprávy, o které budeme mluvit, což je ta pseudo vražda ukrajinského novináře Babčenka. Je klidně možné, že Česká televize zinscenovala propuštění Tommyho Robinsona, jenom to nikdo kromě České televize – ani Tommy Robinson – nevěděl. A Česká televize to zinscenovala, aby ukázala, jaký je britský justiční systém hezký, hodný a spravedlivý pro všechny. Nevylučoval bych to, protože když pozoruji kreativní výkony pracovníků České televize, tak mě napadá, že je dost dobře možné, že se tam něco takového v nějakém mozku urodilo. Jestli to tak je, uvidíme v příštích dnech,“ míní Petr Žantovský.
Nové nasazení moderátorů by mělo rozpoutat rozpravu
V příštích dnech ale zcela určitě zaznamenáme, že se šestice moderátorů Michal Kubal, Daniela Písařovicová, Jakub Železný, Marcela Augustová, Světlana Witowská a Martin Řezníček bude pravidelně střídat ve zpravodajských Událostech a publicistických Událostech, komentářích. „To je věc, která by měla rozpoutat obrovskou odbornou a zejména masově koncesionářskou rozpravu. Události, komentáře doposud moderovali specializovaní moderátoři Takáč a Borek, od června je nahradí moderátoři hlavního zpravodajského pořadu Události, což je dost neuvěřitelná věc. A upřímně řečeno, snad s výjimkou amerického moderátora CBS Dana Rathera neznám žádný jiný případ – a to už je událost dvacet a více let stará – zpravodajského moderátora, který by zároveň moderoval publicistické, názorové a diskusní pořady,“ přiznává mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník