Pouze s osmi lidmi z osmnáctičlenného Volebního výboru Poslanecké sněmovny začala schůze, na níž se měly projednávat výroční zprávy o činnosti i hospodaření České televize i Českého rozhlasu za rok 2017. Buď se termín den před státním svátkem nepřítomným nehodil, nebo je program jednání o veřejnoprávních médiích až tak nelákal. Ve Výroční zprávě o činnosti Českého rozhlasu za rok 2017 se praví že „Český rozhlas se také v roce 2017 snažil dostát povinnostem, které má jako médium veřejné služby stanoveny: informovat, vzdělávat, bavit“. Zprávu uvedla předsedkyně Rady Českého rozhlasu Hana Dohnálková, která vyzdvihla mimo jiné rostoucí poslechovost stanic Radiožurnál nebo Český rozhlas Plus.
Poukázala také na pokles stížností, které na vysílání Českého rozhlasu Radě přišly, ale připustila, že to může mít souvislost se zřízením funkce ombudsmana ČRo, na něhož už se posluchači také často obracejí. Z 55 stížností, což byl proti předcházejícímu roku pokles téměř na polovinu, se jich nejvíce – deset – týkalo zrušení pořadu Martiny Kociánové Kupředu do minulosti na stanici Dvojka. Rada řešila i stížnost společnosti Agrofert kvůli reportáži Janka Kroupy ohledně jejího údajného neoprávněného hospodaření na pozemcích s nejasnými vlastníky a poté přijala usnesení, jímž vyzvala vedení Českého rozhlasu, aby zajistilo dodržování zásad vyváženosti a objektivity, protože v tomto případě tomu tak podle mínění jejích členů nebylo.
Rada ČRo podle notiček generálního ředitele nekoná
Zpravodajem k této zprávě byl Martin Kolovratník, jenž před vstupem do politiky deset let šéfoval pardubickému studiu Českého rozhlasu, takže ve Volebním výboru by se zasvěcenější pohled sotva našel. Ocenil, jak Rada Českého rozhlasu nakládá se stížnostmi, že je zveřejňuje, stejně jako odpovědi na ně. „Radu bych pochválil i za to, že nekoná podle notiček generálního ředitele Českého rozhlasu,“ připomněl Martin Kolovratník, že tento kontrolní orgán veřejnoprávního média není sborem kývačů. Obě dvě jeho pochvaly se daly vnímat i jako rýpnutí do Rady České televize, o níž říci, že v obou směrech pokulhává, je tvrzení hodně mírné. Volební výbor, jehož počet příchodem Miroslavy Němcové stoupl na devět, doporučil Sněmovně schválit zprávu o činnosti, když pro usnesení hlasovali všichni přítomní s výjimkou poslance SPD Miloslava Roznera, který se zdržel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník