Česká televize prokazatelně manipuluje s diváky. Její kodex je k ničemu, dokládá bývalý zpravodajský důstojník

08.04.2018 9:48 | Zprávy

Aktivitám na podporu České televize, kterou v předešlých dnech podpořili umělci peticí, se vymykají analýzy, které o prohlubující se nespolehlivosti veřejnoprávní televize publikuje web plukovníka v záloze Jiřího Wagnera. Pro ParlamentníListy.cz se mimo jiné vyjádřil o umělcích, kteří podléhají pocitu, že mají výsadu a nadání vynášet soudy. Pro média má doporučení, jak posluchačům efektivně předkládat, kdo má ve společnosti pádné argumenty a kdo se více přibližuje, nebo oddaluje od pravdy. A proč Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám mlčí stejně jako Jandovy Evropské hodnoty?

Česká televize prokazatelně manipuluje s diváky. Její kodex je k ničemu, dokládá bývalý zpravodajský důstojník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Umělci, pozor na předpojatost a...

Protizemanovci nedávno jásali nad politickou angažovaností umělců během rozdávání cen Český lev, kde režisér Jan Svěrák a další sbírali podpisy pod petici Pět vět na obranu České televize.

Co se týče osob z uměleckého života, ty mají podle někdejšího zpravodajského důstojníka Jiřího Wagnera výhodu v tom, že mohou pro šíření svých názorů využít sdělovací prostředky, případně své televizní pořady. „Neměly by to však nikdy zneužívat k jednostranným a předpojatým výstupům. Neměly by podléhat pocitu, že mají výsadu a nadání vynášet veřejné soudy. Jejich úkolem je přiblížit občanům dění ze všech stran, k čemuž mají nejlepší předpoklady, protože mohou všem aktérům pokládat správné otázky,“ předkládá svůj postoj s tím, že to je prostě to nejdůležitější, čím by měly společnosti přispět, když se už odhodlají k rozebírání politických kauz. 

Vysvětluje to blíže na příkladu: Pokud mají umělci problém například s lidskými právy v Číně, měli by se stejnou měrou zabývat také lidskými právy zadržených osob na Guantánamu, lidskými právy civilních obětí při nezákonných agresích proti svrchovaným státům a podobně. „Jinak se z toho z jejich strany stává jednostranná, a tudíž propagandistická záležitost,“ míní a vrací se k tématu obrany České televize: „Jestliže chtějí chránit Českou televizi, měli by se nejprve velmi dobře seznámit s tím, proč je kritizována, a podívat se na rozbor jejích zavádějících výstupů,“ zdůrazňuje bývalý zpravodajský důstojník v ozbrojených silách, který se nyní věnuje analytické činnosti mimo jiné v oblasti bezpečnostní politiky a zpravodajských služeb.

Dezinformace, zamlčování, manipulace, chyby

Jednotlivé případy zavádějících výstupů na Wagnerově portálu exanpro.cz mapuje seriál „Prohlubující se nespolehlivost České televize v mediálním zpravodajství“.

„Pracovníci zpravodajských pořadů České televize šíří vědomé i nevědomé dezinformace, zamlčují fakta, snaží se o manipulaci diváků, vyhýbají se pokládání relevantních otázek, vystupují předpojatě a předkládají informace s výraznými odbornými nepřesnostmi a chybami,“ uvádí zcela nepokrytě vysloužilý plukovník, proč se tímto tématem začala zabývat jeho zpravodajsko-analytická agentura, v níž zúročuje své profesní zkušenosti bez závislosti na jakékoliv státní či soukromé instituci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

6:44 Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

Policejní stát? Jeden z listopadových studentských vůdců, Igor Chaun, varuje před postupným zavádění…