České očurání EET: Babiši, z hospody si uděláme klubovnu a ty nám budeš moct leda...

28.02.2017 11:15 | Zprávy

Řada klasických hospod na vesnicích i ve městech se proměňuje na tzv. klubové pivnice. Na ně se totiž nevztahuje elektronická evidence tržeb ani zákaz kouření, který začne platit letos v květnu. Jen Klub labužnických pohodářů má přes 7000 členů sdružených v 62 klubovnách po celém Česku. Informuje o tom web Českého rozhlasu.

České očurání EET: Babiši, z hospody si uděláme klubovnu a ty nám budeš moct leda...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo v restauraci, ilustrační foto

„Dříve se k nám ročně přidávalo kolem pěti nových spolků. Předloni to bylo asi 12 spolků, letos to jsou už desítky,“ řekla webu předsedkyně Klubu labužnických pohodářů Dagmar Krylová. Spolek, původem z Vrbky v Posázaví, založila před 11 lety.

Celý text je ZDE.

Pouze přejmenovat hospodu na soukromý klub ale nestačí. S prosbou o radu se na ni proto obrací hospodští z vesnic i měst.

„Labužnickou klubovnu“ tak mají třeba v Horním Bradlu, Rejčkově, Sušici, Třebíči, ale také ve Vyškově, Chomutově nebo v Ostravě, píše web s tím, že zájemcům Krylová pomáhá se stanovami i vyřízením zápisu spolku u rejstříkových soudů.

Jedním z důvodů je často právě zavedení elektronické evidence tržeb. „Obrátili se na mě teď například z vedlejší vesnice, kde trvale žije okolo 64 lidí. Nic moc tam není, je to taková zapadlá vesnička. Chtěli tam mít hospodu oficiálně, ale neudrželi to. Takže se z toho stala klubovna a členy jsou všichni z vesnice,“ popsala Krylová.

Pro založení nové klubovny je podle šéfky klubu nutné doložit nějaký společný zájem. Stačí prý i takové klasické hospodské aktivity, jako jsou hra kulečníku nebo házení šipek. Fungují ale i spolky ochotníků, šachistů, kolařů, tanečníků nebo turistů.

Aby se člověk mohl stát členem spolku, musí souhlasit s klubovými stanovami a zavázat se k jejich dodržování. V některých případech se platí i členský příspěvek, upozorňuje web.

Zájmový spolek s oficiálním názvem Klubovna u šesti strun vznikl loni v dubnu v Třebíči a nahradil původní hostinec U Špinavýho cecka. Ten, kdo se však u vchodu neprokáže členskou průkazkou, se dovnitř nedostane. Členové se scházejí o víkendu, na pivo se skládají a pravidelně se i domlouvají, kdo bude ostatní obsluhovat, píše dále web.

I když zájmové kluby a spolky nespadají do EET, v hledáčku Finanční správy přesto podle webu Českého rozhlasu jsou. Úřady jejich případy podle mluvčí Finanční správy Petry Petlachové vyhodnocují individuálně: „Je nutné posoudit, zda je daný klub, nálevna či podobný provoz skutečně provozován jako nepodnikatelský. Pokud by se jednalo o účelové obcházení zákona, finanční správa toto rozhodně neponechá bez povšimnutí.“

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

14:50 „Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

Mezi projekty, které sponzorovala agentura USAID, je i OCCRP, tedy sdružení novinářů v několika desí…