Hlavní pozornost autoři věnovali politické komunikaci českých nekatolických stavů s říšskými knížaty různého náboženského přesvědčení. Zatímco falčtí kurfiřti Fridrich IV. a Fridrich V. se hlásili ke kalvínství, saští kurfiřti Kristián II. a Jan Jiří I. patřili k luteránům. Naopak bavorský vévoda Maxmilián I. byl v Římsko-německé říši představitelem radikálního katolicismu. Vzhledem k rodinným vazbám Fridricha V. nebylo možné ponechat stranou výkladu politické kroky anglického krále Jakuba I. a jeho reflexi českého stavovského povstání.
Za účelem přiblížení politické komunikace mezi představiteli nekatolických stavů v Království českém, falckou rezidencí v Heidelberku, saskou v Drážďanech, bavorskou v Mnichově a královským dvorem v Londýně autoři kriticky navázali na dosavadní výsledky bádání o mezinárodních souvislostech českého stavovského povstání a provedli výzkum nevydaných pramenů zvláště v německých a anglických archivech, jimž česká historická věda dosud nevěnovala významnější pozornost
Profesor Václav Bůžek se zabývá českými a středoevropskými dějinami raného novověku se zaměřením na dějiny šlechty a panovnického dvora, vychází z přístupů historické antropologie, dějin společnosti a symbolické komunikace. Vedle desítek studií v domácích i zahraničních odborných časopisech je autorem či spoluautorem několika knih.
Mezi nejznámější patří Společnost českých zemí v raném novověku (NLN, 2010), Smrt a pohřby Ferdinanda I. a jeho synů (NLN, 2020) nebo Rytíři renesančních Čech ve válkách (NLN, 2016).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.