Podle průzkumu britské společnosti Centre for Retail Research zákazníci nebo zaměstnanci odcizili v Česku zboží a know-how za 10 miliard korun. Informuje o tom server idnes.cz
Třetí v dynamice růstu
Dynamikou růstu krádeží se Česká republika zařadila k oblastem, kde hodnota ukradeného zboží z roku na rok rostla nejvyšším tempem.
Na čele dynamiky krádeží je nicméně Slovensko, kde loni nárůst hodnoty ukradeného zboží činil 9,8 procenta.
Hned za Slovenskem jsou podle průzkumu pobaltské země, kde nárůst hodnoty zcizeného zboží činil 6,7 procenta.
České republice patří zatím třetí místo, poté co hodnota krádeží vzrostla v roce 2009 v českých obchodech o 6,5 procenta.
Bramborová medaile za čtvrté místo připadá Maďarsku, kde hodnota krádeží vzrostla v loňském roce o 5,1 procenta.
Vzácnou výjimkou bylo v roce 2009 v Rakousko. Zde jako v jediné zemi zaznamenali pokles krádeží, a to o dvě procenta.
V celkové hodnotě první Německo
Výrazný přírůstek krádeží v obchodech zaznamenalo ovšem i Německo, kde dynamika krádeží loni stoupla o 3,1 procenta.
Právě Německo je v celkové hodotě krádeží na prvním místě. V roce 2009 zde bylo v německých obchodech odcizeno zboží za 140 miliard korun.
Z českých obchodů se odcizilo během loňska zboží a know-how za více než deset miliard korun.
Kradou zákazníci a kradou i zaměstnanci
Podle odborníků ze společnosti Special Service International, zabývající se ochranou majetku a bezpečnostní technikou, je za nárůstem krádeží ekonomická krize.
Až třetinu krádeží mají na svědomí neloajální zaměstnanci společností. Zhruba 15 % z celkového objemu připadá i na chyby samotných obchodníků.
Zaměstnanecké krádeže se nevztahují jen na fyzicky ukradené zboží. Krade a zcizuje se i firemní know-how, kontakty a důvěrné obchodní informace. Ty pak často prodá zaměstnanec konkurenci nebo se nechá u konkurence rovnou zaměstnat.
Zřejmě se přitvrdí
V současnosti zlodějům, kteří jsou v České republice chyceni se zbožím do pěti tisíc korun, hrozí jen přestupkové řízení a pokuta.
Vládní koalice se ale shodla na tom, že se pravidla v tomto směru zpřísní. Do praxe by se konečně měl uvést princip "třikrát a dost", kdy už by se třetí drobná krádež v řadě posuzovala jako trestný čin.
"Mohla by se na ně uplatnit zkrácená forma trestního řízení a eventuálně podmíněné tresty či domácí vězení," myslí si Zdeněk Procházka ze společnosti Special Service International.
Čtěte také:
Knížete vykradli za milion. Polocie mlčí, majitel je v klidu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ro