Česko čekají těžké časy, přiznal Skopeček. Jde o energie

16.12.2024 19:10 | Monitoring

Z Evropy se podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a ekonoma Jana Skopečka (ODS) stává skanzen a kvůli směřování unijní energetické politiky stále více průmyslových podniků uvažuje o tom, že EU opustí. Kromě těchto slov Skopeček v pořadu Vysoké napětí moderátora Michala Půra též zdůraznil, že v energetice nemůžeme spoléhat na „solidaritu“ a budeme muset najít cestu, jak si zachovat energetickou soběstačnost i za cenu udržení chodu uhelných elektráren. „Bezesporu to bude pro daňového poplatníka dražší varianta, než kdybychom před lety řekli, že to do roku 2033 nezvládneme,“ poznačil s tím, že Česko kvůli emisním povolenkám čeká bolestivé období.

Česko čekají těžké časy, přiznal Skopeček. Jde o energie
Foto: Hana Brožková
Popisek: Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček

Anketa

Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?

1%
97%
hlasovalo: 8524 lidí
Směřování evropské energetické politiky Skopeček okomentoval slovy, že si „podřezáváme větev“ pod naší konkurenceschopností. „Celá řada průmyslových podniků dnes uvažuje o tom, že zmizí z Evropské unie anebo už zmizela. V kontextu s dalšími ideologickými plány na likvidaci spalovacích motorů je to obrovský zásah do našeho průmyslu a Evropa – a její životní úroveň – byla vždy postavena na průmyslu. Že jsme se stali nejvyspělejším regionem, vyspělou civilizací, pramenilo z toho, že jsme tady měli úspěšné průmyslové firmy… Průmysl je zdravé jádro a základ ekonomiky a růstu životní úrovně a my děláme poslední roky vše pro to, abychom jej motivovali přesouvat se do jiných ekonomických center,“ shrnul s poznámkou, že zároveň nevidí, za co průmysl vyměníme.

Schopnost dané směřování změnit je podle Skopečka složitá s tím, nakolik „byla mocná a silná ideologie“ s ním spojená. Ovlivnit situaci z Česka má být složité kvůli našemu zapojení do Evropské unie, byť podotýká, že bychom zřejmě měli malou šanci dění proměnit, i kdybychom se mohli rozhodnout jít jinou cestou.  

Názory, že se obejdeme i bez energetické soběstačnosti, Skopeček odmítá s tím, že vzhledem k tomu, že je Česko jednou z nejprůmyslovějších zemí, stabilní a konkurenceschopnou energetiku potřebujeme. „Takže já jsem přesvědčen, že soběstačnost je pro Českou republiku naprostou prioritou,“ zdůraznil.

Připomenul rovněž, jak skončila „velká slova a teze o solidaritě mezi národy“ během covidové krize. „Takže představa, že přestane svítit a foukat v Německu a to bude mít nedostatek elektřiny a bude muset  – stejně jako se to už dělo mnohokrát – dovážet ‚špinavou‘ elektřinu z Polska a my ji v tu chvíli budeme také potřebovat, tak nám Německo řekne: ‚Tak si ji vemte, my sice také nemáme, ale dáme ji vám…‘ To je úplně iluzorní věc a to považuji za něco velmi nebezpečného,“ zhodnotil poslanec.

Obává se, že vzhledem k cenám emisních povolenek skončí uhelné elektrárny již před jejich plánovaným uzavřením, ale zároveň nebudou dostavené plynové elektrárny, na které se spoléhalo coby náhradu za uhlí před dostavením nových jaderných bloků. „Spoléhalo se na plyn, ale ono tu vzniká další okno, protože plynové elektrárny nebudou dostatečně brzo, abychom nějakým způsobem překlenuli cestu k jádru,“ poznačil. Právě jaderné zdroje vnímá Skopeček do budoucna jako základ našeho energetického mixu.

V pohledu na to, že bychom neměli opouštět dosavadní zdroje energií, dokud za ně nemáme adekvátní náhradu, by Skopeček souhlasil s předsedou stínové vlády hnutí ANO a exministrem průmyslu, dopravy a obchodu Karlem Havlíčkem. Státu podle místopředsedy Poslanecké sněmovny nakonec nezbude nic jiného než udržovat při životě uhelné elektrárny i přesto, že se výrobcům jejich provoz kvůli zdražování emisních povolenek nebude vyplácet. „Nějaký mechanismus tam budeme muset najít a bezesporu to bude pro daňového poplatníka dražší varianta, než kdybychom před lety řekli, že to do roku 2033 nezvládneme,“ zmínil.

Odmítá rovněž tvrzení, že by byly obnovitelné zdroje nejlevnější, jelikož si podle něj musíme uvědomit, nakolik jsou konvenční zdroje energií zatěžovány regulacemi či emisními povolenkami a obnovitelné zdroje naopak uměle zvýhodňované dotacemi a nejrůznějšími výhodami. „Kdybychom škrtli zátěž v podobě zdanění či emisních povolenek, byť vím, že to ze dne na den nejde, tak by ta cena elektřiny byla úplně někde jinde,“ zaznělo.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 48 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…