Včera se v novinách objevila zpráva Českého statistického úřadu, dle které zemřelo v Česku navíc 17 000 lidí oproti roku 2019, úmrtnost vzrostla o 15 %. Na sociálních médiích pak nechyběly posměšné komentáře „best in covid“ a osočení tu na vládu, tu na lidi, kteří nedodržují opatření, či volají po otevření hospod nebo jiných podniků.
Ovšem statistika a doprovodná studie vědců Ariela Karlinskyho (Izrael) a Dmitry Kobaka (Německo) je k Česku přívětivější. Dodejme, že se zatím nejedná o publikovanou studii po oponentuře. Karlinsky a Kobak vycházejí z toho, že data o úmrtí na covid či s covidem jsou těžko porovnávatelná, protože státy jinak testují a jinak klasifikují úmrtí. Proto se rozhodli porovnávat nadbytečná úmrtí jako celek. Ovšem narazili na problém, že žádná centrální databáze mortality neexistuje. A proto si udělali svou vlastní.
Sesbírali data ze 77 zemí, které zveřejňují týdenní, měsíční nebo čtvrtletní data o počtu zemřelých. Jak dodávají, nejsou sami, kdo tato data shromažďují, zajímá se o ně i EuroStat, ten ale sbírá data jen z 36 zemí. Svou statistiku prý aktualizují téměř denně a je volně dostupná ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas