Česko není zdravý kus, jak říká Nečas. Pehe má mnoho důvodů proč

31.01.2012 19:28 | Zprávy

Česká republika jako „zdravý kus“ v rámci Evropské unie? Politolog Jiří Pehe s premiérem příliš nesouhlasí. Podle něj jsme spíše velice nezdravý stát, ať už jde o korupci nebo další kritéria. Česko by rozhodně mělo půjčit peníze na pomoc eurozóně.

Česko není zdravý kus, jak říká Nečas. Pehe má mnoho důvodů proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Politolog Jiří Pehe příliš nesouhlasí s výroky premiéra Petra Nečase. Ten nedávno zařadil Českou republiku v rámci Evropské unie mezi „zdravé kusy“. Tím, že půjčíme peníze na pomoc eurozóně, dokážeme, že mezi ně patříme.

„Což o to, Česká republika by eurozóně určitě půjčit měla (nebo, přesněji řečeno, by měla půjčit IMF, aby tato organizace mohla případně pomoci eurozóně), a to především proto, že je to prostá slušnost v případě země, která od Evropské unie ve strukturálních a dalších fondech bere stovky miliard,“ začíná Pehe.

Mezi „zdravé kusy“ prý ale rozhodně nepatříme. A uvádí hned několik důvodů. Například hodnocení korupce podle Transparency International. „Na stupnici 0 – 10, kde deset označuje zemi téměř bez korupce a nula znamená vysokou míru korupce, získala Česká republika hodnocení 4,4, což ji společně s Namibií a Saúdskou Arábií řadí na 57.– 59. místo na světě,“ vypočítává Pehe.

Co se týče konkurenceschopnosti, i zde Česko zaostává. „V pravidelné studii konkurenceschopnosti, kterou provádí Světové ekonomické fórum, skončila Česká republika v žebříčku posuzování kvality vládních institucí až na 72. místě ze 139 zkoumaných zemí, přičemž se před ní umístily země, jako je Egypt nebo Indie,“ uvádí Pehe.

„Pokud jde o důvěru veřejnosti v politiky, obsadila Česká republika 121. místo, a pokud jde o „klientelismus“ v rozhodování vládních úředníků, 107. místo! V kategorii „transparentnost tvorby vládní politiky“ je naše země na 102. místě na světě a v plýtvání veřejnými prostředky na 95. místě na světě,“ dodává politolog.

Podobně špatně je na tom ČR v krádežích v obchodech, nehodách na silnicích, konzumaci alkoholu a marihuany, v počtu infarktů a rakovin. Po Rusku je také v Evropě druhé nejméně poctivé. „Evidentně záleží na tom, podle čeho zdraví „kusu“ posuzujeme,“ uzavírá Pehe.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…