Zasedání se zúčastní představitelé 47 členských zemí Rady Evropy. Z ministrů zahraničí potvrdili účast Rus Sergej Lavrov, šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák nebo maďarský ministr Péter Szijjártó.
České priority pro šestiměsíční předsednictví zahrnují posílení ochrany zranitelných skupin lidí, debatu o dodržování rozsudků Evropského soudu pro lidská práva nebo důraz na rozvoj občanské společnosti a podporu demokracie.
Zaorálek na konci dubna hovořil o českém předsednictví v Praze s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem. Uvedl tehdy, že možnost vést Výbor ministrů je pro Českou republiku pocta. Ocenil také, že Rada Evropy byla jednou z institucí, která přispěla k obnově demokratického politického systému v Československu po sametové revoluci. Formální ukončení a předání rotujícího předsednictví v Dánsku se odehraje 15. listopadu ve Štrasburku.
Rada Evropy vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci 47 zemí. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a principů právního státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp