Česko zakončí předsednictví V4, bude řešit rozpočet EU a brexit

25.12.2019 10:35 | Zprávy

Jedním z hlavních témat české zahraniční politiky v příštím roce bude závěr předsednictví ve visegrádské skupině (V4), do níž vedle Česka patří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. V první polovině roku se uskuteční řada jednání V4 s partnery z Evropské unie i z jiných světových regionů. V evropské politice bude diplomaty zaměstnávat jednání o víceletém finančním rámci unie na roky 2021 až 2027 nebo jednání o nastavení budoucích vztahů s Británií, která má z EU odejít na konci ledna. Ministerstvo zahraničí příští rok také otevře novou ambasádu v Singapuru.

Česko zakončí předsednictví V4, bude řešit rozpočet EU a brexit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Česko převzalo předsednictví ve V4 v polovině letošního roku a skupinu povede do konce června 2020. Jedním z témat českého předsednictví bylo překonávání sporů v EU a hledání spojenců, se kterými půjde prosazovat na unijní úrovni témata důležitá pro V4. Letos se takto skupina setkala se zástupci Beneluxu a v tomto směru bude české předsednictví pokračovat i v příštím roce, kdy by se měla uskutečnit jednání V4 se severskými nebo s baltskými státy.

V4 plánuje i jednání svých ministrů zahraničí s kolegy ze zemí západního Balkánu. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že celá V4 považuje za svou dlouhodobou prioritu podpořit vstup balkánských zemí do EU. Chce v tomto směru jednat i s Francií, která v říjnu zablokovala zahájení přístupových rozhovorů unie s Albánií a Severní Makedonií, a přesvědčit ji ke změně názoru. V prvním pololetí by se měly uskutečnit i schůzky V4 se státy Východního partnerství, tedy skupiny států východní Evropy, s níž EU blíže spolupracuje, a s Egyptem.

V evropské politice bude vedle diskuse o rozšíření unie významným tématem brexit. Po prosincových volbách v Británii je pravděpodobné, že nová vláda premiéra Borise Johnsona dodrží několikrát odložený termín brexitu a Londýn opustí unii ke konci ledna. Následně bude nutné vyjednat podobu nových vztahů mezi EU a Británií. Česko dlouhodobě usiluje o to, aby spolupráce zůstala co nejtěsnější nejen v ekonomické, ale i v bezpečnostní rovině.

Příští rok bude v EU pokračovat i diskuse o podobě finančního rámce. Česko společně s dalšími 15 státy z východní a jižní části unie usiluje o to, aby se proti současnému období nesnižoval objem peněz na politiku soudržnosti, ze které těží zejména chudší regiony. Premiér Andrej Babiš (ANO) na konci roku vyjádřil pochybnosti o tom, že se podaří dohodu o podobě finančního rámce najít za chorvatského předsednictví v EU v první polovině roku.

Česko bude v příštím roce také pokračovat v přípravách na své předsednictví v EU, které se uskuteční ve druhé polovině roku 2022. Po letošním schválení rozpočtu očekává ministerstvo zahraničí v příštím roce nábor pracovníků na posílené stálé zastoupení v Bruselu. Diplomacie také bude jednat s ministerstvem financí o možnosti pořízení nového sídla stálého zastoupení, protože nynější prostory by v době předsednictví nebyly dost velké. Podle ministra Petříčka by v příštím roce měla vláda najít i základní shodu na tematických prioritách předsednictví.

V lednu začne fungovat nové velvyslanectví v Singapuru, po jehož vytvoření volal letos premiér Andrej Babiš kvůli ekonomickému významu tohoto města v jihovýchodní Asii. Česká diplomacie příští rok očekává dokončení rekonstrukcí zastupitelských úřadů v New Yorku a v Kodani. V projektové fázi přípravy je stavba nového velvyslanectví v Addis Abebě.

Petříček chystá v příštím roce také cesty s podnikatelskými delegacemi do Indie a Kuvajtu, firmy projevily zájem i o další cesty do Latinské Ameriky a do Afriky. Prezident Miloš Zeman by se měl zúčastnit oslav 75. výročí konce druhé světové války v Moskvě, v jednání je i jeho účast na schůzce Číny se státy střední a východní Evropy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…