„Jsem velice rád, že italský premiér (Giuseppe Conte) mě podpořil v tom, že je potřeba se podívat na ten rozpočet Frontexu... Sám deklaroval, stejně jako bulharský premiér (Bojko Borisov), že oni mají kapacity a že možná část těch peněz bychom mohli použít pro podporu zastavení migrace ve státech severní Afriky,“ řekl Babiš novinářům po jednání hlav států a šéfů vlád osmadvacítky. Zmíněné kapacity znamenají, že státy jsou schopny nahradit příslušníky Frontexu při ochraně hranic vlastní policií.
Schválené závěry summitu obsahují zmínku vyzývající Evropský parlament a Radu Evropské unie k prioritnímu projednání návrhů Evropské komise na posílení pohraniční agentury. EK navrhuje zvýšit rozpočet Frontexu o deset miliard eur (255 miliard korun) na příštích sedm let a personálně posílit agenturu z dnešních přibližně 1 500 na 10 000 osob.
Podle Babiše však vzhledem k výraznému poklesu počtu přicházejících migrantů, který závěry summitu rovněž neberou v úvahu, mohou místo přímé ochrany vnějších hranic pomoci peníze zamýšlené pro agenturu jako příspěvek pro severoafrické země. „K Frontexu se ještě budeme vracet,“ doplnil český premiér, který nepovažuje rozpočet agentury za uzavřenou věc.
Tématem rozhovorů při summitu byl podle českého premiéra rovněž rozpočet na období 2021 až 2027. Babiš se kriticky vyjádřil k plánovanému zvýšení prostředků pro evropské instituce o 23 procent, které vzhledem k zeštíhlování Unie po odchodu Británie označil za „neuvěřitelné“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk