Český problém, hoaxy o Romech. Zdechovský zveřejnil, co koluje sítěmi

18.01.2021 17:12 | Zprávy

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský bojuje proti dezinformacím, týkajícím se Romů. „V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových e-mailech a jsem přesvědčen, že nejvíce kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady,“ píše Zdechovský. Hoaxy se podle něj šíří prostřednictvím řetězových e-mailů a nejlepší cestou, jak dalšímu šíření těchto fake news zabránit, je podle Zdechovského jejich uvedení na pravou míru.

Český problém, hoaxy o Romech. Zdechovský zveřejnil, co koluje sítěmi
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Zdechovský se tématu osvětlení protiromských dezinformací věnuje ve svém komentáři na serveru iDNES.cz. Jako první vysvětluje informace, podle kterých si nepracující Romové mohou přijít na vysoký starobní důchod.

„Možná si vzpomínáte na to, jak se před deseti lety právě převážně řetězovými e-maily šířila šokující zpráva o tom, že Romové mohou získat starobní důchod 24 000 korun i bez práce, protože se pro ně měl rovnou vypočítávat na základě průměrného platu v Česku. Zní to opravdu neuvěřitelně, že? Hoax se dočkal takového ohlasu, že na něj muselo reagovat i MPSV, které veškeré lživé informace vyvrátilo,“ píše Zdechovský.

„Pravda je taková, že aby kdokoliv mohl starobní důchod pobírat, musí dosáhnout předepsaného věku a minimální doby, kdy má přispívat do důchodového fondu. Pro výpočet důchodu je pak směrodatné to, kolik daný člověk vydělával, a počet let, během kterých odváděl peníze do důchodového systému. Celkově podmínky starobního důchodu jasně určuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, který platí pro všechny stejně a nerozlišuje se zde mezi Romy a všemi ostatními,“ vysvětluje jednoduše europoslanec, že uvedený hoax je zcela nesmyslný.

Další dezinformace uvádějí, že Romové v lékárně nemusejí vůbec platit za léky. „Kdosi prý viděl, jak lidé z romské menšiny vytáhli v nějaké lékárně papír ze sociálky a nemuseli nic platit. Lékárnice pak prý měla šiřiteli hoaxu vysvětlit, že jsou sociálně slabí, proto mají vše zdarma a asi to platí stát. Něco takového je ale naprostý nesmysl. Ani lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nemají zdarma léky ve volném výběru či takové, kde je vyžadovaná spoluúčast pacienta,“ opravuje i tento hoax Zdechovský a dodává, že kdyby měl kdokoliv přístup k jakýmkoliv lékům zcela zdarma, tak už by tu existoval rozsáhlý černý trh a oficiální lékárny by ani nemusely existovat.

Jedním z nejomílanějších témat spojovaných s Romy jsou samozřejmě sociální dávky. „Díky lživým e-mailům je rozšířená představa, že Romové pobírají mnohem vyšší dávky než ostatní. Patrně nejznámějším se stal hoax z roku 2011, kdy po internetu kolovala ofocená poukázka na dávky za 35 000 Kč určená jedné romské ženě žijící v Chánově. Cílem této zprávy bylo právě vyvolat v lidech pocit, že Romové dostávají pravidelně takové částky za nic,“ upozorňuje lidovecký místopředseda.

Novináři tehdy vypátrali, že poukázka nebyla zfalšovaná a opravdu existovala. Pravda ale byla podle Zdechovského úplně někde jinde, protože poukázka byla na mimořádně vyplacené tři zmeškané sociální dávky, které si žena nevyzvedla kvůli zdravotnímu postižení dcery.

„Její bývalý manžel měl dceru týrat. Nově narozené dítě s mozkovou poruchou skončilo v kojeneckém ústavu, ale ženě se dítě nakonec podařilo soudně získat zpět a pak zažádala o příspěvek na péči. Ten mohla dostat až po rozhodnutí správního orgánu, kde bylo třeba i vyjádření posudkového lékaře. A jelikož řízení zřejmě trvalo déle a žena žila bez příspěvku, po schválení ho dostala zpětně i za předešlé měsíce. Na dávku měla totiž matka nárok od té doby, kdy jí bylo dítě navráceno,“ vysvětluje kauzu europoslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…