Již nějakou dobu funguje pro sociální síť Twitter (nyní síť X) aplikace BezDezinfa. Je určena pro ty, kdo nechtějí takzvané dezinformace blokovat manuálně, a zablokuje tyto profily za ně. „Aplikace vznikla z popudu skupiny Databáze proruských dezinformátorů. Jedná se o uživatele Twitteru, kterým není lhostejné, že se na něm volně šíří ruská propaganda,“ uvádí se na jejích stránkách. Na jejich databázi prý pracuje několik desítek dobrovolníků. Autoři i uživatelé si od aplikace slibují snížení dosahu údajných dezinformací.
„Pokud nebudou mít dosah, tak ať si pro těch pár ostatních dezinformátorů a trollů píšou, co chtějí. Hlavně – proč neustále reagovat na témata, která nastolují dezinformátoři? Věnujme se tématům, která jsou skutečně relevantní pro naši společnost, diskutujme. Někteří se snaží naši zemi a celou Evropu vykreslit jako země v hluboké krizi, v křeči, bez vize a radosti. My naopak víme, že žijeme v zemi plné neuvěřitelně šikovných, statečných a inspirujících lidí. Naše hodnoty můžeme bránit nejen tím, že budeme neustále vyvracet lži, ale i tak, že budeme psát a mluvit o lidech a věcech, které nás inspirují a posouvají dopředu,“ vysvětlují autoři.
Ovšem v týmu evidentně došlo k rozkolu, autoři aplikace se pohádali a tak se celý projekt zřejmě štěpí na dva, jak je vidno z příspěvků na sociálních sítích. A jedna strana přišla o účet. „Tým BezDezinfa, jak ho znáte dnes, se dlouhou dobu formoval. Jsou v něm dnes lidé, kteří stáli u jeho zrodu, ale také členové, kteří se přidali později. Jako v každém týmu se to neobešlo bez nedorozumění. Zásadní neshody ale panovaly v tom, zda má BezDezinfa fungovat jako komunitní projekt stojící na více lidech – týmu, který rozhoduje demokratickým způsobem, nebo zda bude v BezDezinfu jeden ‚vládce‘, který projekt a ostatní lidi v něm fakticky vlastní,“ popisuje tato strana, jak začaly neshody.
Dodává, že většina členů je „naštěstí“ zodpovědná. „Nejenže není příjemné dělat dobrovolnicky pod něčí taktovkou, ale i vzhledem k zodpovědnosti, kterou BD má – app, které důvěřují tisíce lidí – by bylo nebezpečné, aby to byl projekt jednoho muže,“ pokračuje.
„Všichni, až na Josefa, měli jasno v tom, že cokoliv vloží do projektu, patří projektu. Takže app není programátora, vizuál není grafika, dezobáze není kontrolorů ap. Dalo vzniknout pravidlům, která si všichni včetně bývalých členů odhlasovali, a která mimo jiné říkají:
3. Všechno vytvořené týmem BezDezinfa.cz a vložené do projektu BezDezinfa.cz, patří celému projektu, který zastupují členové s rolí Admin.
4. Od členů týmu, obzvláště těch, kteří jsou známými tvářemi, je očekávána sebereflexe i při jejich komunikaci ve veřejném prostoru – jsou spojováni s projektem, je potřeba jednat tak, aby chování jednotlivců projekt nijak nepoškozovalo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta