Čeští politici by v kauze novičok měli postupovat jednotně, žádá Senát

04.04.2018 14:02 | Zprávy

Česká politická reprezentace by podle Senátu měla vystupovat jednotně ve věci útoku jedem novičok ve Velké Británii, ze kterého je obviňováno Rusko. Senát se na tom dnes shodl v usnesení, ve kterém ocenil postoj lídrů unijních zemí v celé věci. Stanovisko připravil senátní evropský výbor. Podle jeho předsedy Václava Hampla (za KDU-ČSL) je to zároveň reakce na postoj Hradu a prezidenta Miloše Zemana. Informuje o tom ČTK.

Čeští politici by v kauze novičok měli postupovat jednotně, žádá Senát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klub nezávislých senátorů uspořádal na půdě Senátu konferenci Role ČT v naší společnosti. Nikdo z vedení ČT, přestože byli ředitelé pozváni, na konferenci nedorazil

Senát podle usnesení „zdůrazňuje, že by bylo žádoucí, aby politická reprezentace České republiky vystupovala v této věci jednotně“. „Nemusím doplňovat, že se tím skutečně naráží na některé kroky pana prezidenta, které vlastně tu pozici vlády v této věci de facto zpochybňovaly nebo podkopávaly,“ uvedl Hampl.

Předseda výboru současně poukázal na úterní usnesení senátního bezpečnostního výboru, který odsoudil Zemana za to, že veřejně Bezpečnostní informační službu (BIS) požádal o prověření, zda v Česku nebyl vyvíjen nebo skladován jed novičok, jak tvrdilo Rusko. Bezpečnostní výbor to označil za „gesto zpochybňující zahraničněpolitickou orientaci státu, důvěryhodnost jeho spojenců a napomáhající v šíření lživého obvinění České republiky za strany Ruské federace“.

Zeman prohlášení vydal v návaznosti na ruské tvrzení, že jed, kterým byli v Británii otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera, mohl pocházet z Česka.

Senát na návrh svého evropského výboru také souhlasil s kritickým stanoviskem Evropské rady „k protiprávním akcím Turecka“ v oblasti východního Středomoří a Egejského moře. Stanovisko souviselo s konfliktem Turecka s Kyprem a Řeckem kvůli průzkumu podmořské těžby zemního plynu. Senátorům naopak vadilo, že se Evropská rada nepostavila kriticky k tureckým vojenským operacím v Sýrii kvůli jejich dopadům na civilisty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …