Jourová se aktuálně vrátila z jednání v Pekingu, kde se s čínskou stranou bavila o otázkách týkajících se platforem a regulace dat, umělé inteligence, výzkumu a inovací, přeshraničního toku průmyslových dat nebo bezpečnosti výrobků prodávaných on-line, a místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost se nechala slyšet, že s Čínou Evropská unie chce spolupracovat tam, kde můžeme dosáhnout podstatného pokroku, a také se podle ní musíme angažovat v oblastech, kde spolu nesouhlasíme.
Po jednáních v čínském hlavní městě, kde se Jourová setkala mimo jiné s čínským vicepremiérem Čang Kuo-čchingem, politička shrnula, že nešlo pouze o debaty nad uvedenými tématy, ale měla řešit i bariéry, s nimiž se mají potýkat v Číně evropské firmy.
Možný celoevropský zákaz čínské firmy Huawei se podle Jourové „zatím neplánuje“, přestože o tom v minulosti některá média spekulovala, a přístup k firmě Huawei si tak může zvolit každá členská země podle svého uvážení, byť ve svém doporučení Komise uvádí, že se s firmou pojí nemalá rizika.
Platforms, #AI or cross-border flow of industrial data. We had a thorough discussion on that at ???????? High-level Digital Dialogue.
— Věra Jourová (@VeraJourova) September 18, 2023
On top we signed an Action Plan for safety of products sold online.
We need to keep communication channels w/ ???? open.
??https://t.co/Pzl222FuYD pic.twitter.com/zfmH6yqX97
„Je velká obava z toho, že ten omnipotentní čínský stát, což jsme viděli, když jsme sledovali sjezd komunistické strany – jak Čína posiluje nejen ekonomicky, ale jaké má plány v geopolitice a chce hrát daleko větší hru v globálním prostoru, tak z toho jdou obavy. Ten stát neprosazuje a nesdílí hodnoty našeho demokratického světa a já jsem si to tam ověřila, když jsem se bavila ohledně toho, jak nastavit regulaci pro umělou inteligenci. My na to jdeme přes ochranu jednotlivce a lidská práva a v Číně jde především o ochranu systému a celospolečenský zájem, který je jaksi oktrojován a kontrolován tím všemocným státem,“ shrnula Jourová v Interview ČT24.
Upozornila rovněž, že si „nemůžeme dovolit Čínu ignorovat“, jelikož je to náš významný obchodní partner a v mnoha oblastech je to i náš ekonomický konkurent.
„Jsou oblasti, kde musíme spolupracovat, protože se bez Číny nedosáhne výsledku,“ uvedla také místopředsedkyně Evropské komise a jmenovala oblast klimatu či právě umělé inteligence, v níž je podle Jourové Čína největším hráčem hned po USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas