Čeští vojáci a policisté převzali ocenění za zahraniční mise

13.12.2019 18:40 | Zprávy

Čeští vojáci a policisté sloužící v Mali, Afghánistánu, Bosně a Hercegovině, Egyptě, Iráku a Středoafrické republice dnes převzali ocenění za účast na zahraničních misích. Kromě medaile za službu v zahraničí obdrželi i záslužné kříže, čestné odznaky za zásluhy a věcné dary, napsala ČTK.

Čeští vojáci a policisté převzali ocenění za zahraniční mise
Foto: por. Nikola Hájková
Popisek: Střelby z dlouhých zbraní

Celkem bylo v Národním památníku na pražském Vítkově oceněno 165 armádních a policejních příslušníků.

Medaile si z dnešního slavnostního ceremoniálu odnesli členové šesti armádních a jedné policejní jednotky. Největší díl oceněných, více než 120, se vrátilo z operace Evropské unie v Mali (EUTM), jejímž hlavním úkolem je výcvik tamní armády. Mezi oceněnými byli i dva příslušníci rakouské a jeden příslušník belgické armády, s nimiž čeští vojáci na této misi spolupracovali.

„Naši vojáci působí v Mali jako jednotka ochrany na základně a velitelství v Bamaku a současně jako jednotka ochrany a doprovodu mentorů na základně Koulikoru,“ řekl brigádní generál Petr Procházka. Dodal, že česká vojenská přítomnost v africké zemi v posledních letech narůstá a v příštím roce vyvrcholí převzetím velení mise.

„Pevně věřím, že malijská armáda s pomocí EU a této mise dosáhne samostatnosti a schopnosti řešit zhoršující se bezpečnostní situaci,“ řekl novinářům velitel českého kontingentu kapitán Marek Krajčík, který v minulosti prošel dvěma misemi v Afghánistánu. „Malijští vojáci jsou nadšení, jsou ochotní spolupracovat, jsou aktivní, postrádají ale výbavu, takže výcvik není vždy takový, jaký bychom si představovali,“ popsal jeden z problémů, s nimiž se čeští vojáci coby instruktoři v Mali potýkají.

Ocenění převzaly i dvě armádní příslušnice, které rok pracovaly ve štábu mise OSN v Mali s názvem MINUSMA, která má za cíl udržovat stabilní bezpečnostní prostředí v zemi. Podobné úkoly plnili tři příslušníci vyslaní českou armádou do mise MINUSCA ve Středoafrické republice.

V rámci této operace působila kapitánka Tereza Hečková, která zde v mezinárodním týmu monitorovala bezpečnostní situaci. Řešení mnohdy vypjatých situací jí pomohlo odhalit vlastní schopnosti. „Za rok (pobytu na misi) jsem byla za rodinou třikrát. Určitě to nestačilo a bylo smutno, nejhorší na tom byl pro mě ten smutek,“ řekla novinářům s malým synem v náručí.

Po třech měsících se z mise na egyptské Sinaji vrátili i členové jednotky s transportním letounem CASA, která má na starosti monitorování hranice mezi Egyptem a Izraelem i přepravu lidí a materiálu. Mezi navrátilci jsou také dva absolventi mise ALTEA v Bosně a Hercegovině a rovněž část členů 12. strážní roty, která do října střežila v Afghánistánu spojeneckou základnu v Bagrámu. Ocenění se dočkala i pětice policistů, kteří se v Bagdádu podíleli na výcviku iráckých kolegů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico odhalil, co Zelenskyj říkal mezi čtyřma očima. Pravda o míru

11:43 Fico odhalil, co Zelenskyj říkal mezi čtyřma očima. Pravda o míru

Předseda vlády Slovenska Robert Fico (Smer-SD) a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se během čtv…