Čeští vojáci na Sinaji se kvůli bezpečnosti přesunuli na jih

17.06.2016 23:00 | Zprávy

Čeští vojáci z letecké jednotky CASA byli koncem května na Sinaji přesunuti z bezpečnostních důvodů na jinou základnu. Situaci v okolí původního působiště ovlivňovaly teroristické skupiny, řekl dnes ČTK náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Čeští vojáci na Sinaji se kvůli bezpečnosti přesunuli na jih
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pochodující jednotka

V misi mezinárodní organizace MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé) na Sinajském poloostrově působí Češi od listopadu 2009, o čtyři roky později byla do mise dohlížející na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem vyslána i letecká jednotka se strojem CASA. Má za úkol společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu monitorovat situaci nad egyptsko-izraelskou hranicí. Zároveň v oblasti zajišťuje pro misi přepravu lidí a materiálu.

Češi dosud sloužili na větší základně mise na severu Sinaje v El Gorah, asi 20 kilometrů od Středozemního moře. Situace v jejím okolí se ale podle české armády v posledních měsících zhoršovala kvůli aktivitám povstalců. „Časté dopady střel z ručních zbraní a operace egyptských ozbrojených sil k potlačení aktivit povstalců v bezprostřední blízkosti základny vedly velitele sil MFO k rozhodnutí o přesunu části personálu základny,“ uvedla na svém webu česká armáda. Jižní základna mise je poblíž egyptského letoviska Šarm aš-Šajch.

K přesunu byl použit právě český letoun CASA. Jeho posádky během 33 hodin uskutečnily sedm přeletů, během kterých přepravily na klidnější jih Sinaje 385 příslušníků mise a 8,6 tuny materiálu. „Nejen osádky letounu, ale i příslušníci pozemního personálu jednotky tak prošli náročnou zatěžkávací zkouškou, při které byla zajištěna nepřetržitá činnost letounu CASA po celou dobu operace,“ uvedla armáda. Se strojem museli piloti létat v náročných klimatických a geografických podmínkách Sinaje, kde teploty přesahují 40 stupňů Celsia. České vojáky za jejich nasazení ocenil velitel mise.

„V misi na Sinaji jsme začínali v docela klidném prostředí, dnes se to prostředí podstatně zhoršilo,“ poznamenal Bečvář. Přestěhování letecké skupiny podle něj ovlivnilo působení teroristických skupin. „Nemohli jsme si dovolit, aby letecká skupina zůstala v prostoru, kde byla, a museli jsme ji dát do klidnějších části,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…