Čeští vojáci pomáhali zachránit životy. Senioři měli namále, covid už zabíjel

03.02.2021 21:09 | Zprávy

REPORTÁŽ Zkušení vojáci z misí v Afghánistánu a Mali pomohli zvládnout v krnovském Domově pro seniory koronavirovou nákazu, která se zde začala nekontrolovatelně šířit. I jejich zásluhou nedošlo k paralýze zařízení, když v průběhu ledna chyběla už polovina zaměstnanců a zákeřné chorobě podlehlo osm seniorů. V současné době je už situace v domově celkem stabilizovaná.

Čeští vojáci pomáhali zachránit životy. Senioři měli namále, covid už zabíjel
Foto: archiv Domov pro seniory Krnov
Popisek: Někteří z vojáků, kteří už prodělali koronavirus, byli nasazeni přímo na oddělení s covidovými pacienty

Opravdu kritické momenty prožívali zaměstnanci největšího Domova pro seniory v Krnově na Bruntálsku v prvním a druhém lednovém týdnu, kdy začala mezi klienty i personálem dramaticky „řádit“ nákaza covidem-19. Během několika dnů onemocnělo okolo třiceti seniorů, tedy necelá čtvrtina z kompletního osazenstva. Daleko horší ovšem bylo, když kvůli nákaze muselo pak zůstat doma okolo 50 zaměstnanců domova. Zhruba polovina z nich byla přímo infikována, zbytek musel dodržovat karanténu. Tragický stav trval po celý leden, kdy na zákeřnou chorobu zemřelo 8 klientů. Ředitelka domova pak ihned, jen jak to bylo možné, požádala o pomoc armádu a také dobrovolníky z řad studentů i místní veřejnosti. Po celou dobu krizového stavu až do dnešních dnů tak v Krnově funguje 12 vojáků z opavského pluku, kteří jsou, podle vyjádření ošetřovatelek, skutečně vydatnou a účinnou pomocí.

„My jsme byli dlouho pyšní na to, že po celý loňský rok se nákaza u nás prakticky nevyskytovala. Počátkem ledna se ale situace tragicky změnila, já si myslím, že to byl dozvuk Vánoc, kdy jak klienti, tak naši zaměstnanci měli přece jen více sociálních kontaktů. Nepomohly ani pravidelné antigenní a posléze i PCR testy. Postupně onemocnělo asi 27 klientů a přibližně stejný počet zaměstnanců, dalších třiadvacet našich pracovníků muselo zůstat doma v karanténě. Abychom zvládli péči o naše klienty, požádala jsem přes město, které je naším zřizovatelem, o pomoc vojáky, kteří k nám pak rychle dorazili. Pomáhalo nám  také v té nejhorší době i osm zaměstnanců ze sociálního odboru městského úřadu, a to přímo s péčí o nakažené seniory, dále studenti ze střední zdravotnické školy a příbuzní našich klientů. Dnes je situace už stabilnější, sice máme ještě 17 zaměstnanců na nemocenské, ale s tím si už od příštího týdne poradíme i bez cizí pomoci,“ přiblížila kritické dny s nebezpečnou chorobou ředitelka domova seniorů Kateřina Michaliková.

Většina osazenstva byla už očkována, někteří prodělali i nežádoucí účinky

Samotné šéfové zařízení se nákaza vyhnula, protože se snažila, jak uvedla, omezit kontakty s personálem, který se přímo staral o nakažené pacienty. A právě těchto svých kolegů „z první linie“ si ředitelka Michaliková velmi cení. I když u nich přetrvávaly určité obavy ze zákeřného  onemocnění, obětavě se starali o všechny klienty a někteří z nich se dokonce sami hlásili k riskantní péči na kovidových zónách. S žádným náznakem odchodu u svých zaměstnanců kvůli obavám o zdraví se ředitelka zatím nesetkala.

„Pouze mne mrzí, že jsem musela omezit kontakty se svými rodiči. Když je občas navštívím, tak samozřejmě s respirátorem a snažím se dodržovat i další nezbytná hygienická opatření. Před několika dny jsme také všichni zaměstnanci i senioři, kteří o to měli zájem, absolvovali první dávku očkování vakcínou Moderna, tu druhou bychom měli dostat tak v polovině února. Nemalá část z očkovaných měla nežádoucí účinky, které trvaly tak jeden, maximálně dva dny, kdy je bolela hlava, očkované místo a někteří dostali i nízkou horečku,“ doplnila ještě ředitelka Michaliková. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …