Cestovatel a fotograf Ivo Dokoupil, který byl dvakrát oceněný na prestižní soutěži novinářské fotografie Czech Press Photo, bývalý dopisovatel prestižního magazínu National Geographic, tráví už devátým rokem valnou část svého času na Ukrajině nebo na severu Ruska. Občas také zavítá i do Mongolska. S humanitární organizací Člověk v tísni nebo nyní s dobrovolníky z Hnutí Brontosaurus vyznačuje turistické trasy na Zakarpatské Ukrajině, která patřila za první republiky k tehdejšímu Československu.
Dříve se věnoval této práci i na Krymu, dokud ho Rusové neobsadili. Jednalo se o jeden z rozvojových programů na podporu cestovního ruchu v zaostalejších oblastech Evropy, kdy čeští nadšenci značkovali podle našeho osvědčeného systému (který je uznávaný díky své účelnosti a jednoduchosti za jeden z nejlepších na světě) zajímavé turistické trasy. Do pro nás méně známých oblastí Ruska, jako jsou například Solovecké ostrovy, lokality okolo Bajkalu či Irkutska, přivádí také Ivo Dokoupil české turisty jako průvodce jedné z méně obvyklých brněnských cestovek. Současný život v obou zemích, jak v Rusku, tak i na Ukrajině, tedy velmi dobře zná. Po řadu měsíců v každém roce má totiž možnost se setkávat s běžnými obyvateli. Na vývoj nešťastného rusko-ukrajinského konfliktu se proto dívá především jejich pohledem.
„Já jsem byl i několik týdnů přímo na ukrajinském Majdanu poté, co prezident Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Pomáhal jsem odvážet raněné do českých nemocnic, když se na Majdanu střílelo ostrýma. Ukrajincům šlo tehdy především o to, aby se jejich země stala právním státem, jako je tomu v ostatních demokratických zemích Evropy. Chtěli se zbavit především šílené korupce, kdy si s lidmi místní oligarchové dělají prakticky, co chtějí. Je například naprosto běžné, že oligarchové skupují úspěšné nebo vůči sobě konkurenční firmy za hubičku. Pokud ale majitel odmítne prodat a neslyší ani na zastrašování, tak ho za pomoci státních úřadů zničí účelovými omezeními a různým šikanováním. To se samozřejmě nelíbilo zvláště těm Ukrajincům, kteří dříve pracovali u nás, v Polsku či Německu a viděli, že se dá žít i daleko jinak. Prostí Rusové to mají v tomto ohledu horší, ti už se tolik pracovně do Evropy či jinam nedostanou,“ vysvětloval světoběžník z Moravskoslezského kraje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Štěpán