Starosta Březiněvsi Jiří haramul považuje žalobu za účelovou, za stejný majetek už stát začal církvi vyplácet restituční miliony. Řád tvrdí, že žalobu podal z opatrnosti, aby byly vyjasněny vlastnické vztahy. Pokud by řád s žalobou uspěl a stát mu následně nemovitosti vydal, získal by většinu obecního majetku v Březiněvsi v hodnotě čtvrt miliardy korun.
O žalobě má rozhodnout soud příští rok
Řád by chtěl získat například pozemky pod budovou městského úřadu, kde je i hassičská zbrojnice, místní fotbalové hřiště i s pozemky pod šatnami, koupaliště nedaleko městského úřadu, park, dětské hřiště, rybník a náves. Řád Maltézských rytířů je chce převést z majetku Prahy na stát, aby o ně potom mohl požádat v církevních restitucích.
O žalobě má rozhodnout soud příští rok. Pokud by čtvrtmiliardový majetek Březiněvsi přešel z Prahy na stát, směli by o něj rytíři v rámci restitucí zažádat stejně, jako momentálně usilují o okolní pole.
Žalobu kritizuje i jeden z tvůrců restitučního zákona, exnáměstek ministra kultury František Mikeš. ČT řekl, že mnoha lidem to může připadat, že by řád chtěl brát dvakrát. Náhradu za věci, které lze vydat, a poté to, co jim bylo zaplaceno, ještě celé vydat.
Kontroverze vzbuzuje i žádost maltézského řádu o miliardové pozemky v okolí Březiněvsi
Podle řádu je ale žaloba oprávněná, tvrdí, že stát bývalé církevní nemovitosti na město právoplatně nepřevedl. Účelem žaloby podle řádu není poškodit hlavní město.
Kontroverze vzbuzuje i žádost maltézského řádu o miliardové pozemky v okolí Březiněvsi. Premiér už v květnu vyzval šéfa pozemkového úřadu, aby nechal rozhodnutí na nezávislém soudu, protože se obává, aby se jejich vydáním neprolomila hranice 25. února 1948. Na majetek staršího data nemají církve nárok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp